Breakfast of the queens

Good morning!
Today is a non-working day! So I got up at 11 and had plenty of time to make breakfast (or lunch?), not like the other days, when I get up and eat my breakfast on my way to the gym or school. So I decided to make my favorite pancakes.
If you want to make a healthy breakfast full of protein, not carbs, you have only one choice – eggs. And after a while you get sick & tired of that. I love sweets, so everything sweet gives me energy and a good mood. These pancakes are perfect for those, who like sweet breakfast and also want a lot of protein in it (For regular people – impossible. For those, who use protein in their diet – everyday breakfast).

So, these pancakes are like regular pancakes except you use protein powder instead of flour.
The ingrediences are:
– 3 eggs
– 2 scoops of your protein powder (you should use one with casein, it sticks together well and the pancakes are not so dry. I used Weider Proteim 80 Plus cookies&cream flavor)
– some milk (just to make the right consistence)
oil 

photo 1

Mix all ingrediences together to make a dough.
Take one full scoop of it and pour it into the pan.
Turn the pancake around after about 2 minutes.

photo 2

And you’re DONE!

Serve with some maple sirup :)

photo 3

_______________________CZ VERSION__________________________

Dobré ráno!

Dneska mám den volna! Takže jsem vstávala v 11 a měla spooooustu času na přípravu snídaně (nebo oběda?), ne jako jiné dny, kdy nestíhám a snídam po cestě do fitka nebo do školy. Dneska jsem se tedy rozhodla udělat mé oblíbené palačinky.
Pokud chcete snídat něco zdravého a plného proteinu, ne sacharidů, máte většinou jen jednu možnost – vajíčka. Po čase vás ale i vajíčka omrzejí. Já osobně miluju sladké, takže cokoliv, co má v sobě cukr mi dává energii a hlavně dobrou náladu na celý den. Tyhle palačinky jsou tedy určené těm, kteří mají také rádi něco sladkého k snídani, ale rádi by i nějaký protein:) 
(Pro normální lidi – nemožné, pro ty, kteří běžně používají protein v jejich dietě – každodenní snídaně)

Proteinové palačinky jsou stejné jako ty normální, až na to, že vyměníte mouku ta protein. 
Ingredience: 

– 3 vajíčka
– 2 odměrky proteinového prášku (použijte nějaký s přídavkem kaseinu, potom se netrhají a nejsou tak suché. Já použila Protein 80 Plus od Weideru, příchuť cookies&cream)
– trocha mléka (jen na dolazení konzistence)
– olej

Vše pečlivě smíchejte dohromady, aby vzniklo tekuté těsto, rozehřejte olej na pánvi a nalejte plnou naběračku na pánev. Po cca dvou minutách otočte. A voilá, palačinka je na světě. Podávejte s trochou javorového sirupu, ale pozor s ním, palačinky jsou už tak dost sladké :)

Dobrou chuť! 

E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.