Bow

img_0065

Ahoooj!

Víte kde mají to nejlepší jídlo v Praze?

Brasilero? Výtopna? Palanda? Chester? Alcron? T.G.I. Fridays? Biftek za pět stovek?

Ani náhodou. To jste ještě nezkusili Garage v Karlíně. Je to malé bistro, které znají jen místní, Kanaďani a Američani, žijící v Praze. A čím je to tak spešl? Dělají tam jen jedno jídlo. Zvláštní, že?

Tenhle podnik totiž vlastní právě jeden Kanaďan, který do Prahy jako první a poslední přivezl tradiční poutine. Že nevíte, co to je? Tak tam zajděte a zjistíte to, ale garantuju vám, že odtamtud nebudete chtít odejít!

No nedávno jsem tam vzala mamku a byla tak nadšená, že úplně zapomněla, jak jí focení mých outfitů nebaví a cvakla mi pár fotek:)

Anyways, Vánoce se blíží mílovými kroky a já už pro vás mám skoro připravený článek s tipy na dárky! A že jich je! Prolezla jsem snad celý internet, tak snad to pro někoho bude inspirací:) V pátek frčím do Brna se mrknout snad už na poslední auto a doufám, že už to tentokrát vyjde. Včera ráno jsem totiž nenastarovala ani svoje “náhradní” auto, takže už to začíná být vážně urgentní!:D

Končí mi přednáška, tak mizím do fitka!
Pa,
E.

Hey guys! 

Do you know the best restaurant in Prague? 

Brasilero? Vytopna? Palanda? Chester? Alcron? T.G.I. Fridays? Beefsteak for $50?

Not at all! I bet you haven’t tried the Garage in Karlin. It’s a small bistro, which is knows only between the locals, the Canadians and the Americans living in Prague. And what’s so special about it? They make just one meal. Weird, right? 

This bistro is owned by a Canadian, who was the first one and the last one to bring the traditional poutine to Prague. You don’t know what it is? Well, visit this great place and taste it, but I guarantee you that you won’t want to leave! 

I took my mom there recently and she was so amazed, that she forgot how much taking pictures of my outfit bores her and shot a few photos for me. 

Anyways, Christmas is almost here and I have the Christmas-ideas list almost ready! And there is a lot of them! I went through the whole internet, so I hope it’ll be an inspiration for you, guys:) I’m going to Brno on Friday, to check out one more car, hoping that it would be the right one finally. Yesterday morning, I couldn’t even start my “spare” car, so it’s getting to be really urgent now!

Oh well, my lecture is over, so I’m off to the gym! 
Love, 
E.

img_0243a img_0183a img_0176a

img_0262 img_0172a img_0163 img_0149 img_0132a img_0121a img_0116a

WEARING:

Coat – Boohoo
Pants – H&M
Shirt – H&M
Hat – Accessories
Watch – Nicole Vienna
Shoes – Adidas

16941061823208 sxrvthk4uomtwslmgqfe1812219 1565404 soir-n-06-mesh

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Bow

  1. November 30, 2016 at 20:29

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.