Dead Sea & Masada

Elite Bloggers – Content Marketing

Ráno jsme si vyzvedly auto na parkovišti a vyrazily směr k Mrtvému moři. Je to asi 100 km, ale celé palestinským územím, tak jsme byly trochu ve střehu.

Ten den jsme měly v plánu koupačku v Mrtvém moři a návštěvu vojenské pevnosti Masada. 

Čím víc jsme se blížily k cíli, úměrně k tomu stoupala teplota. Okolní krajina byla dost nehostinná, takže nás ani nelákalo opouštět auto. Když jsme sjížděly k moři, které je 430 m p.m. a tedy nejníže položeným místem na světě, bylo vidět, jak vysychá a hladina viditelně klesá. Resorty, které před lety byly u břehu jsou dnes od něj stovky metrů. Jako Ejn Gedi, kde jsme se zastavily my.

K pláži nás vezl traktor s valníkem (nazývaný honosně shuttle), takže jsem čekala, že na konci cesty vyfasuju motyčku:-D

Ještě před tím, než jsme vlezly vůbec do vody, tak jsem asi patnáct minut mamku nutila, aby mi vyfotila jednu NEROZMAZANOU fotku pro EOS, který jsem testovala v těch nejnáročnějších podmínkách, co to šlo. A prošel! :) Dostala jsem na vyzkoušení verzi s aloe vera a SPF 30, který je do téhle vyprahlé krajiny jako stvrořený.

Mrtvé moře je krásné a opravdu hodně slané:-D. Všude jsem četla, jak se v něm nelze převrátit na břicho, takže to bylo první, co jsem vyzkoušela. No jde to, ale za to příšerné štípání slané vody očích to fakt nestojí. I kdybych si vylila do očí litr šamponu, tak to neni tak strašný, přísahám. Jakmile se člověk totiž pokusil plavat prsa, tak mu okamžitě vyplavat zadek nahoru a hlava šla střemhlav ke dnu :D

Zážitek je to ale fakt nezapomenutelný. Popsala bych to jako koupání v hustší vodě, skoro oleji. Jediná poloha, ve které se dalo ve vodě přežit bylo vsedě.

Moc dlouho jsme tam nevydržely a šly jsme vyzkoušet léčivé bahno. Pomazaly jsme se celé, dokonce jsme se i vyfotily ale ty fotky jsou fakt nepublikovatelné:) S těmi někdy budu strašit svoje děti až budou zlobit:)

Hodina a půl na Ejn Gedi nám stačila až až, takže jsme vyrazily dál.

We picked up our rental car in the morning and headed for the Dead Sea. It’s about 100 km, but the entire way is in Palestinian territory, so that was a bit uncomfortable. 

We had planned a swim in Dead Sea and a visit of the Masada fortress. 

The closer we were getting to our first destination, the higher the temperature was. The surrounding countryside was quite dead, so we didn’t even bother with leaving the car. This lake is 430 m below sea level, and thus the lowest place in the world. It’s really interesting to see how it has been drying out and the coast getting further. Resorts that were on a beach years ago are now hundreds of meters away. Like Ejn Gedi beach, which we stopped by. 

We had to get on a tractor (they called it a shuttle, hahaha) in order to get to the beach. 

Before we even got into the water, I was forcing my mom to take one NOT BLURRY picture for EOS, which I was testing in the most demanding conditions. And it passed! :) I got to try the one with aloe vera and SPF 30, which hit the spot in these conditions. 

The Dead Sea was really beautiful and really salty (duh!). I read several articles about it and all of them said that it was impossible to swim or lay on your chest in the water, so that was the first thing I tried. Well, it is possible, but it’s not worth getting tons of salty water in your eyes. If I poured a liter of shampoo into my eyes, it wouldn’t be that terrible, I swear to God. As soon as I tried to swim on my chest, my butt came up from the water and my head sank under the water immediately. 

However, the experience was unforgettable. I would describe it as bathing in dense water, almost oil. The only possible position was literally to sit down. 

We had enough of salt after an hour, so we tried to put some mud on our bodies. We looked so ridiculous, haha, I even took pictures, but they’re unpublishable. I’m gonna scare my kids with these once, haha. 

 

Další na programu byla starověká vojenská pevnost na kraji Judské pouště s názvem Masada, zapsaná do UNESCA. Většina lidí chodí na východ slunce, ale my jsme bohužel na východ slunce byly ještě v Jeruzalémě, takže jsme to musely hecnout v poledne. Nahoru jezdí lanovka asi za 50 ILS. Jakmile jsme přijely na vrchol, pochopily jsme, proč se na Masadu chodí výhradně na východ slunce. Takový vedro jsem snad nezažila nikdy a nikde. Možná v Death Valley v srpnu. Bez přehánění mohlo být na sluníčku (nahoře ani stín vlastně není) třeba 65°C. Fuj. Nicméně ta krajina byla tak krásná, že nám to nedalo a stejně jsme nahoře tak hodinu a půl strávily.

Náš dojem ještě umocnily přelety vojenských stíhaček nad námi. Dostala nás také historie, zejména dobytí pevnosti, kdy vojáci, než aby padli do zajetí Římanů, zabili se mezi sebou (včetně žen a dětí) a poslední z nich spáchal sebevraždu.

Zpacifikovaly jsme se až v klimatizovaném souvenir shopu, kde nás oslovila Slovenka, naše první setkání s „našimi“ :). Slyšela nás v lanovce, kde jsme probíraly poněkud delikátní téma s přesvědčením, že nám nikdo nerozumí. Smály jsme se společně asi 15 minut a ještě, že její partner byl Amík a nerozuměl, takže se jen divil, co je tak směšného na setkání tří bab v Masadě. Takže poučení.

Skočily jsme do auta a čekal nás už jen Eilat, kde jsme měly vrátit auto. Já jsem si celou dobu myslela, že je to z Masady hodinu a půl ale navigace ukázala, že jsem se trošku o hodinu spletla:D

Tak se řítila mamka Palestinou, že všechny fotky z auta jsou rozmazaný, včetně cedulí u silnice “FIRING ZONE ON THE RIGHT!!!”

K půjčovně jsme dorazily za dvě minuty před zavíračkou. Já jsem je zdržovala a mamka jela natankovat, což samo o sobě je zážitek, když na stojanu nerozumíte jedinému písmenku. Týpek za přepážkou byl fakt vytočenej, už měl všechno zklizený ze stolu a za pět šest se tam přiřítily dvě praštěný ženský.

Nakonec jsme to zvládly, jak jinak:) a večer jsme trávily chillováním u Rudého moře.

No a příště konečně už to slibované Jordánsko a Petra!:)))))))

E.

Our second destination was the ancient military fortress on the edge of Judas Desert called Masada, registered in UNESCO. Most people go there during the sunrise, but unfortunately we were still in Jerusalem, by sunrise, so we had to deal with in at noon. There is a cable car going up for about 50 ILS. As soon as we got to the summit of this mountain, we figured, why going it’s recommended for the sunrise. I have never experienced such heat anywhere. Maybe in Death Valley in August. Without exaggeration, it was like 65°C on the sun (there is no shade up there anyways). Yeww. However, the landscape was so beautiful that we couldn’t just give it up, so we spent more than an hour up there. 

Historic part of this place is not less interesting than the place itself. For example, when this fortress was conquered by the Romans, the local soldiers killed themselves (including women and children), rather than being captured by the Romans, and the last one committed suicide. That’s what the legend says. 

We came back to life in the air-conditioned souvenir shop where a Slovak girl noticed us. That was the first moment, when we met someone speaking our language. She heard us in the cable car where we were discussing a very delicate topic with the conviction that no one understands us. We were laughing together for about 15 minutes. 

When we finally got back, we jumped into the car and started driving towards Eilat, where we were supposed to drop-off our rental car. I was 100% sure that it was about an hour and a half from Masada but the navigation showed us that it was two and a half.

My mom hit the gas really hard, so all my pictures I took from the car are blurry, including the one when I tried to capture the sign saying “FIRING ZONE ON THE RIGHT !!!”

We reached the rental office two minutes before they closed. My mom dropped me off, so I could delay them and meanwhile my mom drove to a gas station to get some gas, which itself is quite an experience when you don’t understand a single letter on the pump. When she finally got there, the dude behind the counter was really irritated when two crazy girls got there at the time when he was so ready to go home. 

Eventually, we managed everything :) and spent the evening in downtown Eilat. 

The last article will be from Jordan & Petra, so stay tuneddddd guyssss! :) 

E.

 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  4 comments for “Dead Sea & Masada

 1. Petra
  August 8, 2018 at 12:02

  Eliško, možná budu rejpal, ale nějak mně nesedí označení článku…
  Skutečně Black sea?? :))))))))

 2. Ilona
  June 19, 2018 at 08:28

  Eliško, zase úžasný fotky! A to opálení, to jen závidím, moc vám to sluší! Mimochodem, co vlasy u Mrtvého moře? Já je měla po návratu strašlivě mastný. :-) Těším se na další článek, úplně ty cestovatelský hltám! :-)

  • June 19, 2018 at 18:07

   Ilono, děkuju moccc, byla jsem fakt úplnej cikán haha:) Vlasy dostaly šíleně zabrat, ale spíš než mastný byly totálně zacuchaný a při jejich rozčesávání jsem si jich polovinu vyrvala :D

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.