BeWooden

Článek vznikl ve spolupráci s BeWooden

Ahooooj!

Vzpomenete si na alespoň jeden můj outfit, jehož součástí je mašle kolem krku? Pokud ne, můžete se podívat třeba tady nebo tady. A nepřišlo vám někdy na těch mašlích něco zvláštního? Je to totiž šňůra od mého černého saténového županu:D Často taky nosím kolem krku pásek od županu. Protože jsem nikdy neměla nic lepšího. Až doteď. Minulý týden se mi dostal do rukou nádherný produkt o kterém bych dneska chtěla napsat, protože si celý článek s věnováním zaslouží.

Je to dřevěný motýlek od české firmy BeWooden, který naprosto fantasticky nahrazuje mojí šňůru od županu. Konečně! Nechápu, že jsem nepřišla dřív na to, že něco tak geniálního existuje. Nejen že to vypadá reprezentativněji a víc na úrovni, ale zároveň i filozofie firmy je neuvěřitelně zajímavá. Všechny jejich produkty jsou totiž v Beskydech vyráběny ručně, a to z odřezků dřeva, které vzniknou při výrobě ve stolařských dílnách. To znamená, že na výrobu jejich produktů nemusí padnout ani jeden strom.

A nevyrábějí jen motýlky! Najdete u nich třeba i psaníčka (třeba takové, jako mám já na fotkách), zápisníky, brašny, brože, zrcátka nebo peněženky. Zároveň nabízejí i gravírování na jejich výrobky, takže za mě je to jeden z nejlepších tipů na vánoční dárek! Kdyby se vám od nich něco líbilo, tak mám pro vás slevu 15%, kterou dostanete při zadání kódu “timetofit“.

A jak se vám líbí outfit? Baví vás pánský styl stejně tak jako mě? :)))

Krásné úterý!

E.

Hello guyssss! 

Do you remember at least one of my outfits, that includes some kind of a bow around my neck? If not, you can check it out here or here. And haven’t you ever found anything weird about these bows? It’s a string from my black satin bathrobe, hahaha:) I often wear a belt from the same bathrobe around my neck too. Because I’ve never had anything better. Until now. Last week a wonderful product caught my attention and I’d like to write about it today, because it really deserves a whole article. 

It’s a wooden bow tie made by a Czech company called BeWooden. It perfectly replaces my lame bathrobe string. How is it possible that I haven’t come across something this genius?! Not only does it look more representative but also the philosophy of the company is incredibly interesting. All of their products are produced in the Beskydy mountains by hand, from wood waste that is produced in the companies that make wooden tables. This means that no tree has to be cut down for the production of their products.

And they don’t just make bow ties! You can also get clutches (such as the one I have in the photos), notebooks, bags, brooches, hand mirrors or wallets. They also offer engraving on their products, so it’s a perfect Christmas present! In case you like their products too, I have a 15% discount for you. Just use “timetofit” in your order. 

And how do you guys like the outfit? Do you admire men’s style just like me? :)))

Have a beautiful Tuesday!

E.


WEARING: 

Blazer with pattern – Forever21
Black blazer – Massimo Dutti
Pants – H&M
Shirt – Gant
Bow tie – BeWooden.cz
Gloves – H&M
Hat – Tonak
Shoes – Selected Femme (via Zoot.cz)
Clutch – BeWooden.cz

        

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  5 comments for “BeWooden

 1. December 17, 2018 at 01:46

  Wow, it’s really cool style. I like this simple color combination, especially this hat. It’s my favorite.
  These black gloves make you look like a noble queen.
  affordable evening dresses

 2. December 12, 2018 at 08:44

  This is such a badass look! LOVE it!!

 3. December 12, 2018 at 08:13

  Awesome.!
  Coupons and Codes

 4. Veru
  December 11, 2018 at 11:57

  Tobě tenhle pánský styl, tak neuvěřitelně sedí, že to až není možný! :D Celý oblek působí hezky elegantně, ale celý to rozbíjí ty tenisky. Tohle jsi prostě ty! :)

  • December 11, 2018 at 12:47

   Děkuju mockrát Veru! Jsem ráda, že se ti outfit líbí. Nojo, já tahám tenisky ke všemu viď :DD

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.