Bear Coat

Ahoooooj!

Taky jste všichni tak nějak šťastnější s tímhle fantastickým počasím?!? Já teda rozhodně. A pořád mám potřebu chodit někam ven.

Za poslední měsíc jsem byla 4x v divadle, 3x na výstavě, 5x v kině a asi 7x na drinku s kamarádama. Což nedělá úplně dobrotu pro mojí diplomku, ale já mám najednou strašnýho času. Nikdy jsem nikam nechodila, protože jsem ráno odcházela v 6 z bytu a vracela se běžně kolem desátý, jedenáctý, rozbitá jako cikánský hračky. A vždycky jsem se musela s kamarádama domlouvat na potkání se měsíc dopředu.

Ale teď? Nemám pomalu do čeho píchnout:D Já blbec jsem si totiž řekla, že si vyblokuju dva a půl měsíce na psaní diplomky a že to bude super, protože se nebudu věnovat ničemu jinýmu a odpočinu si konečně, ale řeknu vám, že po třech týdnech to začala být neskutečná nuda. Jsem od přírody hyperaktivní člověk a tohle nicnedělání není úplně pro mě!

Docela se těším, až to skončí a já zase budu v zápřahu na 120%! :D

Hezký čtvrtek!
E.

Hey guys! 

Are you all as happy about this fantastic weather as me? Well, I certainly am. And I somehow have the constant need to go out. 

Last month, I was 4 times in a theater, 3 times at a exhibition, 5 times in a movie theatre and about 7 times in a bar for a drink with friends. Which doesn’t do any good for my thesis, but I have so much time now! I never went anywhere because I used to leave my apartment at 6AM and come back around 10/11PM, totally destroyed from the day. And I always had to set a meeting with my friends a month ahead.

But now? I have all the time in the world. Before all this, I said to myself, that I would reserve two and a half months for writing my master’s thesis and it would be great because I wouldn’t have to take care of anything else except writing but I gotta tell you that after three weeks it got boring as hell. I’m a hyperactive person, and this is a hell for me :D 

I’m really looking forward to working at 120% again! Haha:)

Have a wonderful Thursday!
E.

WEARING: 

Coat – Zara
Pants – Mango
Shoes – CCC
Top – Zara
Headband – H&M
Glasses – H&M

  

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Bear Coat

  1. April 7, 2018 at 14:21

    Anoo počasí dělá kouzla, všechno je hned pozitivnější :) jinak krásně sladěný kousky!

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.