Beach Waves

Elite Bloggers – Content Marketing

how_to_make_beach_waveshow_to_make_beach_waves

Ahoooj!

Tak já jsem oficiálně zpět z USA, nicméně ještě připravuju tři články, na které se můžete těšit! :) Vzhledem k tomu, že jsem se vrátila do hnusnýho deště a mrazu; sluníčko, moře a pláže mi docela chybí. A tak mi přišlo tématický, napsat článek o tom, jak docílím plážových vlnitých vlasů i tady doma, v mrazu a dešti, haha:)) No, někdy si člověk musí trochu pomoct, aby se mentálně vrátil zpátky k moři!:))

Na tyhle vlny používám speciální žehličku od Bellissimy. Sice je to kulma, ale vypadá a používá se jako žehlička. Vezmete pramínek vlasů a stihnete ho mezi dvěma konci, přesně jako byste to udělali žehličkou. Necháte působit cca 5 vteřin a žehličku posunete asi o 10 cm dolů po směru vlasů, aby vám vlny hezky navazovaly.

Kulma má dva nástavce – menší pro menší vlnky a větši pro větši vlny. Já jsem použila ten větší, protože mám dojem, že mi ty ovčí vlnky nesluší, hihi:)))

Vzhledem k tomu, že mám strašně jemné vlasy, skoro žádné vlny mi nedržej. Obzvlášť ty velké a objemné, kterých docílíte třeba pomocí natáček, nebo velkých kulem. Tyhle malé vlnky jsou jediné, které mi opravdu vydrží celý den, protože tolik vlasy nezatíží.

A pro ty z vás, které žehlička od Bellissimy zaujala, je na mém Instagramu soutěž, ve které jednu můžete vyhrát, tak mrkněte!:))) A pro ostatní mám ještě 20% slevu na nákup produktů od Bellissimy na Mall.cz! Stačí při objednávce zadat kód BEL20! <3

E.

Hey guys! 

I just got back from California, but I’m still preparing three more articles about three different places in the States! And since I came back to Prague to this crap rainy & cold weather, I really miss all the sun, beaches and ocean. So I thought I could write an article about how I make my hair look beachy even here, back in Czech. Well, sometimes your beach waves are not done naturally, so you need to give it a hand a little bit, so you could get back to the sunny places, at least mentally, haha:) 

I use this special curling iron from Bellissima. It looks like a hair iron, but it is made for curling your hair. It’s super-easy to use it! You basically take a small portion of your hair and squeeze it in between the two plates, as if you used a regular iron. Hold it there for about 5 seconds and then release it and move the iron about 10 cm down in the direction of your hair. Repeat it till the whole length of your hair is wavy. 

The iron has two exchangeable patterns – a smaller one for smaller waves and a bigger one for bigger waves. I used to the bigger one. 

Since I have really fine hair, none of the waves actually lasts longer than 2 hours. Not speaking about the huge ones like from the commercials.. Not a chance, haha:) These little waves are the only ones that actually last all day long because they don’t put that much pressure on my hair. 

And for those of you, who could use this iron as well as me, there is a competition on my Instagram, where you can win one of these, so take a look!:) And if you like any other product from Bellissima, I got a 20% discount for shopping on Mall.cz. Just use the code BEL20!:) <3 

E. 

how_to_make_beach_waves

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.