Basics

0s6b0137

Ahoooj!

Tak jaký byl váš víkend? Můj byl zase po dloouhé době docela vychillený. Díky rektorskému volnu mi odpadla páteční výuka, takže byl dokonce i prodloužený! Pátek jsem sice využila k dohnání restů, odpovídání na e-maily a psaní seminárek, ale v sobotu jsem vstávala přesně v 10:50, udělala jsem si ranní kávu, svalila se do křesla, hodila nohy na stůl a do oběda si četla. Jak já jsem tohle potřebovala!

Dneska jsem vstávala kolem deváté a vyrazila za Martinem do centra na natáčení. Místo natáčení jsme zase tři hodiny klábosili a když jsme se probrali, byly dvě hodiny odpoledne a sluníčko začínalo zapadat, takže jsme pak měli co dělat. Docela mě ale dostal tím, že se mě ptal, co plánuji na Silvestra a já jsem se zasekla a došlo mi, že vlastně ani nevím! Vždycky jsem Silvestra řešila v říjnu a teď mi to úplně uniklo. Začla jsem nad tím reálně přemýšlet a s největší pravděpodobností asi někam vyrazím. Co plánujete vy? Jezdíte na hory nebo k moři? Nebo zůstáváte doma?

Anyways, co se mého outfitu týče, tak jsem si pořídila další nové boty a nebudete tomu věřit, ale nejsou to tenisky! Inspirovala jsem se svými pohorkami a pořídila si tyhle winter boots. Sice do sněhu tu máme v Praze dost daleko, ale i tak mi vždycky připomenou moje oblíbené hory.

Tak se mějte a pa zítra!
P.S. Už fakt musím přestat cvičit, když vidím na třetí fotce svoje kvadricepsy!! :DDDDD Jsem asi omylem zatla:DDD
E.

Hey guys! 

So, how was your weekend? Mine was quite after a loong time pretty chilling. Thanks to the public holiday, I didn’t have to go to school on Friday, so my weekend was longer that usually. I used the day off for catching up on e-mails and writing essays for school, but on Saturday I got up at 10:50am, made myself a morning coffee, slumped into my sofa, put my feet on the table and was reading a book till lunch. Oh I needed this so desperately!

Today I got up around nine and went to the downtown to meet Martin to shoot a new epipsode of my fashion show. Instead of shooting, we chatted for three hours and when we were done talking, it was two o’clock already and the sun began to set, so we started actually doing something, haha:) He totally got me when he asked me what I’m planning on New Year’s Eve. I realized that I actually don’t know! I always plan my New Year’s Eve in October, and this year I totally missed it. I started to think about it, and most likely I’ll go somewhere. What are you guys planning? Do you usually go to the mountains? Or do you like staying home more?:)

Anyways, concerning my outfit, I bought new shoes again! You won’t believe it, but they’re not sneakers! I was inspired by my hiking boots and bought you these ankle winter boots. Although there is almost never snow here in Prague, they always remind me of my beloved mountains.

So have a great rest of Sunday & see you tmrw! 
P.S. I really gotta stop working out for a while, when I look at my quads on the third picture, hahahaa!!:) I probably accidentally flexed them, haha:)
E.

0s6b0132 0s6b0108 0s6b0106 0s6b0104 0s6b00970s6b01500s6b0149

WEARING: 

Jacket – Boohoo
Top – H&M
Pants – Bershka 
Shoes – Botovo.cz
Scarf – Reserved
Handbag – Reserved
snimek-obrazovky-2016-11-20-v-20-06-303_0140_img_1681_18709471718172full_img_7674901693269

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Post navigation

  2 comments for “Basics

  1. Anonymous
    November 21, 2016 at 20:08

    Eliška, inšpirovala si ma Tvojim outfitom, a hneď včera som si objednala rovnaké topánky…na stránke ma vôbec nezaujali, ale Tvoje fotografie ma presvedčili. Ďakujem. Ľubi

  2. November 21, 2016 at 05:09

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.