Africa Thoughts

Ahoooj!

Po skoro třech týdnech v Africe se mi hlava dodnes plní různými myšlenkami, a to se většinou nestává. A proč tentokrát? Protože mi Afrika otevřela oči dokořán a ráda bych o tom napsala článek, který doufám přinutí vás se taky zamyslet.

Nechci v žádném případě moralizovat a poučovat o tom, jak bychom si měli vážit toho, co máme, ale jen chci sepsat svoje myšlenky, které se mi tam honily hlavou.

Všichni vidíme v televizi, jak to v Africe vypadá a všichni moc dobře víme, že je chudoba klíčovým problémem. I já si toho byla vědoma a když jsem tam letěla, věděla jsem, že uvidím chudobu, ale to, co jsem viděla, bylo ještě úplně něco jiného, než jsem čekala.

Mám pocit, že když to člověk vidí v televizi a na internetu, řekne si, že je to smutné, ale tím, že se ho to netýká, tak to tolik neřeší. Jenže já byla přímo v centru dění toho všeho a musím říct, že je úplně něco jiného to vidět na vlastní oči.

Viděla jsem to, jak lidi žijí. V bordelu a prachu. Spí na zemi. Ani jeden dům nemá okna a každý z nich vypadá, že každou chvíli spadne. Chodí bosi a žebrají o vodu na každém kroku. K tomu mě napadá zážitek, který z paměti asi jen tak nevymažu. Když jsme odjížděli z národního parku, u každého “speed bumpu” stálo několik malých dětí a když auto přibrzdilo, pověsili se nám na zrcádka a prosily o něco k jídlu a trochu vody. Ne o peníze, jak jsem si nejdřív myslela. Co nezapomenu je ten pohled v jejich očích, protože ten říkal vše. My v Evropě přemýšlíme, jestli si ve Starbucsu dáme cappuccino nebo latte a ty děti přemýšlí, jestli se dožijí druhého dne.

Nechápala jsem, jak v dnešní době můžou existovat tak obrovské rozdíly mezi civilizovaným světem a Afrikou. Nikdo z těchhle lidí nemá televizi, ani počítače, ani internet, občas ani telefony. Jediné, co ten den řeší je to, jestli přežijou do druhého dne. Jestli jim někdo z turistů dá trochu vody.

Celý den maximálně dohlíží na dobytek (když nějaký mají), aby nevlezl do silnice. Rozumíte tomu? To je jediné, co celý den dělají. Celý život. Žádná škola, žádné kino, žádná party, žádné dovolené, žádné cestování, nic. Jen každý den sedí pod stromem a koukají.

Na druhou stranu, abych je jenom nelitovala, jsem si uvědomila ještě něco dalšího. Skoro nikdo nepracuje a všichni postávají na ulici a čekají, až jim přistane pomoc do klína. Čekají, až si někdo z bílých koupí u nich ve stánku Coca-Colu. Uvědomila jsem si, že Afrika na tom nikdy nebude líp, protože nikdo z nich ani pracovat nechce. Nikdo se nesnaží o lepší život. Všichni jenom čekají, až přijde humanitární pomoc, ale sami se snažit nebudou. A problém je v tom, že ta pomoc od “nás” vždycky přijde, tak proč by se měli snažit. Proto si myslím, že všechny neziskové organizace a humanitární pomoci nemají absolutně žádný smysl, protože je to nenaučí se o sebe postarat, nenaučí je to pracovat a vzdělávat se, protože oni sami nechtějí.

Poslední den před odletem na Zanzibar jsme se odvážily s mamkou vylézt z hotelu a jít se podívat na trh. Byly jsme jediné bílé v celém městě, které byly venku. Nemohla jsem si nevšimout všech pohledů, které na nás koukaly skrz prsty. Nikdo se na nás neusmál, a všichni jakoby říkali: “Táhněte zpátky do Evropy, tady nemáte co dělat.” Jedna slečna po mně dokonce hodila cibuli a odplivla si. No, vzdaly jsme to a rychle se vrátily do hotelu.

Anyways, nikdy v životě jsem nepřišla do styku s tak jinou kulturou a jiným světem, než je ten náš. Ale uvědomila jsem si spoustu věcí. Třeba to, že bychom si opravdu měli vážit toho, co máme, i když občas nadáváme, že nám něco schází. Byla jsem tam a viděla jsem, co to znamená něco nemít. Vlastně NIC nemít.

E.

Hey guys!

After three weeks in Africa, my head is still full of thoughts, and that doesn’t happen often. And why is it happening this time? Because Africa has wide opened my eyes and I would like to write an article that I hope will make you think about that matter too. 

I don’t want to moralize and teach in any way how we should value what we have, but I just want to write my thoughts that have been on my mind for quite a while now. 

We all see how it looks like in Africa in TVs and we all know very well that poverty is a key issue. I was aware of that before I went there, but what I saw was something totally different from what I was expecting.

I feel that when people see it on TV and on the internet, they say it’s sad, but they don’t really think about it, because they don’t relate to it. But I was right there, in the middle of all this, and I have to say that it’s different to see it with my own eyes.

I saw how people live. In a mess and dust. They sleep on the ground. None of the houses has windows, and each one looks like it’s gonna fall down at any moment. They walk barefoot and beg for water. That’s reminding me of an experience I will never forget. When we left the national park, there were small kids at each speed bump, and when the car slowed down they hung up on a side mirror and asked for something to eat and some water. Not money as I first thought. What I won’t forget is the look in their eyes, because it said it all. We in Europe are deciding whether we get a cappuccino or latte in Starbucks and these kids are wondering if they survive till the next day. 

I can’t understand how nowadays there can be such huge differences between the civilized world and Africa. None of these people have television, computers, internet, sometimes phones. The only thing they care about is whether they survive till the next day. If some of the tourists give them some water.

They watch their cattle & goats all day (if they have any). Do you understand that? That’s the only thing they do all day. All life. No school, no movie theatres, no parties, no holidays, no traveling, no nothing. They just sit under a tree and stare into the emptiness every day. 

On the other hand, I realized something else. Almost nobody works there and they stand on a street all day and wait until help falls into their laps. They’re waiting for the white people to buy a Coca-Cola in their store. To give them money. I realized Africa would never be better because none of them wants to work. No one is trying to make a better life. They all just wait for humanitarian aid to come, and they don’t even try. And the problem is that the help from “us” always comes, so why should they try. That’s why I think that all non-profit organizations and humanitarian aids have absolutely no sense because they won’t teach them to take care of themselves, they won’t teach them to work and to educate themselves because they don’t want to.

The day before we left for Zanzibar, we dared to sneak out of the hotel and go to a market. We were definitely the only white people in the whole town who were out there. I couldn’t ignore all the looks they were giving us. No one smiled at us, and their faces said: “Go back to Europe, you have nothing to do here.” One lady even threw an onion at me and frowned. Well, we gave it up and returned quickly to the hotel.

Anyways, in my life, I have never come into contact with such a different culture. But I realized a lot of things. We really should to appreciate what we have, even though we sometimes complain that we don’t have this and that. But guys, I was there and I saw what it meant to not have something. Actually, to have nothing. 

E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  8 comments for “Africa Thoughts

 1. January 26, 2018 at 22:08

  Podle me je prusvih v tom,ze jsou uz od pradavna zvykli,ze Evropan prinese penize,Evropan vse zaridi.Nestastne obdobi kolonismu! Pak evropske mocnosti kolonie pustily a co ted? Penize fuc, organizatori “pokroku” fuc. Takze jen bida,nestesti a cekani na penize z Evropy v podove humanitarni pomoci. Ma kamaradka ma zkusenosti z jine zeme,kde pomahaji budovat zemedelstvi za vyrazne spolupraci s mistnimi-aby si vybudovaneho vazili a jen nebrali.To verim,ze ma smysl! Ale rikam si, jakym smerem by asi sla evoluce v Africe,kdyby se nikdy neobjevil Evropan?? A ma smysl nechat se je chvilu placat samotne a doufat,ze pochopi,ze bez prace nejsou kolace? Nebo uz je ten vlak tak rozjety,ze se tam uz bez Evropanu neobejdou?
  Bylo by super,kdyby vse melo reseni a nekdo tohle genialne vyresil ;)

 2. January 26, 2018 at 22:07

  Podle me je prusvih v tom,ze jsou uz od pradavna zvykli,ze Evropan prinese penize,Evropan vse zaridi.Nestastne obdobi kolonismu! Pak evropske mocnosti kolonie pustily a co ted? Penize fuc, organizatori “pokroku” fuc. Takze jen bida,nestesti a cekani na penize z Evropy v podove humanitarni pomoci. Ma kamaradka ma zkusenosti z jine zeme,kde pomahaji budovat zemedelstvi za vyrazne spolupraci s mistnimi-aby si vybudovaneho vazili a jen nebrali.To verim,ze ma smysl! Ale rikam si, jakym smerem by asi sla evoluce v Africe,kdyby se nikdy neobjevil Evropan?? A ma smysl nechat se je chvilu placat samotne a doufat,ze pochopi,ze bez prace nejsou kolace? Nebo uz je ten vlak tak rozjety,ze se tam uz bez Evropanu neobejdou?
  Bylo by super,kdyby vse melo reseni a nekdo tohle genialne vyresil ;)

 3. January 24, 2018 at 14:02

  Eliško, když jsem četla začátek Tvého článku, tak jsem si říkala: bože, ta holka je fakt naivní …. Ale po přečtení celého musím říct, že jsem dlouhou takhle reálný názor veřejně od nikoho neslyšela. Na neziskovky mám úplně stejný názor, je to akorát mrhání s penězi. Navíc, oni nikdy pracovat nebudou přesně jak jsi psala a když vědí, že Evropa dá, tak se budou ty lidi sunout k nám. Pokud někdo chce pomáhat, je to dobře. Ale myslím, že bychom se nejprve měli zaměřit na problémy u nás doma. Ano, my třeba zrovna máme starost, jestli si tento měsíc pořídit tuhle kabelku nebo jinou…. A važme si toho, ale v ČR je hodně moc rodin, kde oba rodiče tvrdě pracují a stejně nemají ani na zaplacení obědů dětem ve škole, natož třeba na výlety, dovolené a podobně…. Proč se lidé, kteří tak vehementně posílají peníze na UNICEF raději nejdou podívat na dětskou onkologii, kde uvidí zoufalství rodičů, kteří mají nemocné děti a nemají na jejich léčbu? Proč
  raději nepomáhají těm? To opravdu nechápu a zrovna tady by to smysl mělo. Máme tu hodně možností, kde přispět – útulky pro zvířata, sociálně slabé rodiny, nemocní lidé, důchodci….

 4. Honza
  January 21, 2018 at 19:35

  Predem rikam – nikdy jsem v tehle casti Afriky nebyl (pouze v jinem, bohatsim state) a na vlastni oci takove extremy nevidel. Nicmene nevidel bych to tak cerne, protoze ne vsechny neziskovky funguji tak, ze jen rozhazuji humanitarni pomoc. V rade mist se snazi prave o to, postavit skoly a naucit ty lidi se o sebe postarat. A to podle me smysl ma – jen vysledky uvidime za desitky let, ne ted. S tvrzenim, ze oni neco takoveho nechteji a neni to v jejich prirozenosti, bych byl opatrny – ono to same by se dalo rict o rade jednodussich lidi u nas na vesnicich, kteri zkratka nemeli v zivote to spravne zazemi, inteligence pobrali treba vlivem ruznych okolnosti a zivotnich zkusenosti taky mene a taky ziji jinak a maji jine hodnoty, nez my ve meste. Pro takove rozdily v mysleni, ktere jsou az sokujici, skutecne nemusis chodit do Afriky – ono postoj k praci a zivotu muze byt dost jiny i u nas. A treba v dalsi generaci, Ti sami lide budou mit chytre dite, ktere bude mit stesti trochu vic, odejde do mesta, treba na vysokou, a potom co se vymani z toho sveta, ziska uplne jiny pohled na praci, jine hodnoty – a bude se chovat uplne jinak nez jeho rodice, volit jine lidi nez jeho rodice, premyslet jinak. To se muze stat kdekoliv – a vyvolat podobnou zmenu i v Africe se podle me da. Bez vzdelani a spravneho zazemi se kazdy muze chovat jako nevychovana troska co nechce pomoct. Ale da se to podle me zmenit. Otazka je, jake jsou pro nas ekonomicke a socialni benefity to delat pro Afriku, nebo jestli je to vubec nase odpovednost, samozrejme. Ale ze by to bylo nesmyslne a ze by neziskovky delali neco, co nema strategicky vyznam (alespon nektere), to si nemyslim. Jinak moc pekne fotky! :)

 5. Monika
  January 21, 2018 at 18:31

  Vzdelani ma smysl

  • January 22, 2018 at 16:54

   Jasně že má! Ale otázka je, jestli se oni chtějí vzdělávat.. :)

   • Dominika
    February 17, 2018 at 21:04

    Motivovat je může jedině šance na lepší život, pokud uvidí, že jim vzdělání otevře nové dveře

 6. Jitka
  January 20, 2018 at 21:06

  Ano, ty neziskovky nic nezachrani, stejne jako Evropa nezachrani Afriku. Je to krute, ale je to realita. Oni se nezmeni, protoze se nechteji zmenit. Proc taky? Jsou jini a jini zustanou. Ve sve nevedomosti jsou spokojeni. A tak je to spravne. To jenom my jim chceme vnucovat, ze je u nich neco spatne a ze by meli neco zmenit.
  Pekny clanek…

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.