A Couple of Days in Fiji

Ahoooj!

Fiji. Ráj na zemi! Měla jsem tu čest tohle pacifické souostroví poznat ze všech možných úhlů. O nejtěžším závodě, který se konal právě na Fiji, jsem psala minule. Ale co ten zbytek? Co ty nádherné pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou?

Po Eco-Challenge jsme měli pár dní pohodu, abychom dospali ten deficit a trochu si odpočali, a tak jsme si dali pár dní v pěkném hotelu a trávili čas tak, jak se na Fiji sluší a patří. Nemůžu úplně psát o zážitcích, které jsme tu mimo Eco-Challenge měli, protože jsme většinu času po závodě strávili buď spánkem, nebo jídlem.

Ale pár fotek jsem z recese cvakla, tak se můžete pokochat, jak to asi na tom turistickém Fiji vypadá:)

E.

Hey guyssss!

Fiji. Paradise on Earth! I got the privilege to get to know this group of Pacific islands from all possible angles. I wrote about the most difficult race that took place in Fiji last time. But what about the rest? What about those beautiful beaches with white sand and turquoise water?

After the Eco-Challenge, we had a few days of chill to rest a bit, so we spent a few days in a nice hotel. I have to admit that it was well-deserved and we enjoyed it a lot. Can’t really say that we did all kinds of crazy stuff as usually, because we really did spend most of the time sleeping or eating.

But I did take a couple of pictures just for the sake of having some, so you can see how the touristy part of Fiji looks like. Enjoy! :)

E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.