2 Best Photospots in Lauterbrunnen I Switzerland

lauterbrunnen

Ahoooooj!

Lauterbrunnen. Co dodat. Kýč jako blázen.

Malé městečko, spadající pod region Interlaken, se nachází uprostřed fotogenického údolí a připomíná jakékoliv jiné švýcarkské nebo rakouské podalpské městečko. S jedním rozdílem. Po všech přilehlých skalách stékají desítky vodopádů. Není divu, že si Lauterbrunnen přidalo do svého bucket listu takové množství lidí. 

Kam pro fotku?

Městem projíždí vlak, který vás dostane na druhou stranu kopce, kam se auta díky nespočetným zákazům vjezdu nedostanou. My jsme se na levou stranu vydali pěšky od mostu přes řeku (který je kousek od velkého parkoviště KirchenPartplatz). Je odtamtud pěkný výhled na celé údolí včetně největšího vodopádu. Na mapě je ulice Heim-Egg.

Další super výhled na kostel (fotky s dřevěným plotem), který byl v té době bohužel pod rekonstrukcí, je odsud.

Pokud máte víc času, rozhodně bych vyjela i některou z lanovek nahoru. To my jsme bohužel neměli a trošku mě to mrzí. Co jsme ale zažili byl parádní slejvák, před kterým jsme se museli schovat v seníku. Moc nám to nepomohlo, protože za patnáct vteřin běhu jsme zmokli na kost. No aspoň to vyhnalo všechny ty lidi, haha:)

Dalším super místem a fotku vodopádu je přímo parkoviště KirchenParkplatz. Od toalet (haha) se dá dobře vyfotit vodopád s ikonickou dřevěnou chatou.

Jaká jsou negativa údolí Lauterbrunnen?

Co je ale horší jsou ceny. Majitelé kaváren, restaurací i hotelů moc dobře vědí, kolik lidí se tu ročně otočí a podle toho vypadají i ceny. Já jsem si tu dala po týdnu cappuccino, protože jsem měla lehký deficit. Zaplatila jsem za něj v přepočtu asi 270 korun. Teď si představte, kolik tu stojí noc v hotelu.

Druhá tragická záležitost je parkování. Jsou tu jen dvě nebo tři velká parkoviště na krajích města a když jsou plná, máte prostě smůlu. V celém downtownu je zakázáno parkovat, pokud nejste hosty hotelu, takže se musíte odebrat na úplný okraj, tam za 10 franků zaparkovat a dojít do centra pěšky.

Podrtženo sečteno, na Lauterbrunnen při roadtripu po Švýcarsku rozhodně nezapomeňte, vyhraďte si na něj alespoň půl den a nabijte foťáky!:)

P.S. Doufám, že jste viděli i další super fotospot ze Švýcarska v mém posledním článku!

E.

Heyyyy everyone! 

Lauterbrunnen. What to add. Beautiful and cheesy at the same time. 

The small town belonging to the Interlaken region is located in the middle of a photogenic valley. It reminds of any other Swiss or Austrian subalpine town. With one difference. Dozens of waterfalls run down the rocks surrounding the valley. No wonder Lauterbrunnen is in the bucket list of so many people. 

Where to get a good picture? 

There is a train passing through the city, which will take you to the left side of the hill, where cars are not allowed. We walked to the left from the bridge over the river (which is a short walk from the large parking area called KirchenPartplatz). There is a nice view of the entire valley, including the largest waterfall and church. The street is called Heim-Egg

Another great view of the church (pictures with wooden fence), which was unfortunately under reconstruction, is from here.

If you have more time, I would definitely take a cable car ride. Unfortunately, we didn’t do that and I kinda regret that because I bet there’s a spectacular view from up there. We experienced something different though. A huge thunder hit us when we were as far from the car as possible. Hiding in a barn didn’t really help us, because we got soaked in fifteen seconds of running towards that barn. Well at least all the people disappeared so we had that place just for ourselves.  

Another great spot for taking pictures is right at the KirchenParkplatz. You can admire & capture the waterfall with the iconic wooden house just next to the public toilets. 

What’s the downside of Lauterbrunnen?

Two things suck about this place. First thing are the prices. Cafes, restaurants and hotels owners know how many people show up in Lauterbrunnen every year, and therefore they adjust the prices to that. I had a cappuccino after a week without a single cup of coffee. I paid about 10 EUR for it. Now imagine how much the hotels cost.

The second issue is the parking. There are only two or three large car parks on the edge of the town and when they’re full, there’s not much you can do. Parking is prohibited in the downtown area unless you are a guest of one of the hotels. If you’re lucky to find a spot in the big parking area, it costs you about 10 Swiss Francs. Then you have to walk to the center. 

To conclude this, you should definitely stop in Lauterbrunnen during your roadtrip around Switzerland, reserve at least half a day for it and don’t forget to charge your camera batteries! :)

P.S.: I hope you saw my other photospot tip for Switzerland, I was writing about in my last article

E.

 

lauterbrunnen lauterbrunnen lauterbrunnenlauterbrunnen lauterbrunnenlauterbrunnen

 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.