There Are No Rules

Ahoj!

Na šatech mám nápisy “there are no rules.” a s tím souvisí i nadcházející pražský Fashion Week, který bude tradičně přehlídkou těch nejšílenějších modelů, které za celý rok v pražských ulicích asi uvidíme. Těším se na něj jako malá a už mám i vybrané outfity:) Pečlivě budu samozřejmě všechno dokumentovat na svůj Smart Platinum 7, tak nezapomeňte sledovat přímý přenos z přehlídek na mém Instagramu @timetofit :)

Když jsme u FashionWeeku, stala se mi taková věc. Když jsem si šla vyzvednout akreditaci do kanceláře Czechoslovak Models, u dveří jsem se potkala s jedním pánem, který stál u dveří, když jsem tam přišla. Ptala jsem se ho, jestli si jde taky pro MBPFW akreditaci a on odpověděl, že ano, ale že se nemůže do kanceláře dozvonit. Byla doba oběda, tak jsme se rozhodli, že zkusíme počkat a dali jsme se do řeči. Mluvil anglicky. Když jsem se ho zeptala, co dělá, představil se mi jako hlavní editor francouzského Vogue. Vyvalila jsem na něj oči, ale povídali jsme dál. Takhle jsme tam spolu zkejsli asi půl hodiny, vyměnili si vizitky a pak se rozloučili s tím, že se určitě potkáme na fashion weeku. Zajímavé setkání:)))

Anyways, o víkendu jsem měla vyrazit do Německa ke Königsee, ale počasí je zase proti mně, takže samozřejmě hlásí na sobotu i neděli déšt a vysoké lavinové nebezpečí v horách:( Musíme to přesunout na za 14 dní, protože příští týden budu na Shopping Fever v Palladiu. Ještě k tomu bude víc info v pondělí, tak sledujte můj Facebook!

A jaký je ten váš nejšílenější outfit, co jste kdy měli na sobě? Plánujete omrknout fashion week? :)
Krásný zbytek čtvrtku!
E.

Hey guys! 

There really are no rules in fashion and that brings me to Prague Fashion Week, which is starting this weekend. I’s always fun to see the craziest outfits of the year and I’m really looking forward to it. I even have my outfits ready.!I’ll document everything with my Smart Platinum 7 of course, so be sure to follow my Instagram Stories (@timetofit) this weekend, because there will be a lot of cool fashion shows! 

Speaking of Fashion Week, I had an exciting experience earlier this week. When I went to pick up my accreditation to Czechoslovak Model’s office, I ran into this guy, who was standing in front of the entrance door. So I asked him, if he was here to pick up his FW accreditation as well and he said that he was, but no one was answering the ring. Since it was noon, we decided to wait till someone comes and got talking. He was speaking English. And when I asked him what he does, he introduced himself as the main editor of French Vogue. I couldn’t believe my eyes! Well, we talked for like half an hour till someone came, so we switched our business cards and said goodbye. Pretty cool meeting! :) 

Anyways, I was supposed to go to Germany (around Königsee) on the weekend, but the weather decided not to allow me. It’ll be raining on both Saturday & Sunday and there is an avalanche warning all around the German mountains. We have to postpone it for another two weeks, because next weekend, I’ll be in Palladium Shopping Mall for Shopping Fever. I’ll put some info on my Facebook on Monday, so be sure to check it out!:)  

And what’s the craziest you’ve ever worn? Are you planning on going to Fashion Week? :)
Have a great rest of Thursday, guys! 
E.

WEARING: 

Dress – Zara
Shoes – Answear
Faux-fur – Gate
Backpack – Aldo

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  3 comments for “There Are No Rules

 1. Aneta Kohoutová
  November 20, 2017 at 12:38

  Díky za zajímavý článek. Sice žádná pravidla nejsou, ale i tak se občas někdo kouká na mou teplákovku skrze prsty. :D Na druhou stranu, co mám dělat, když je to na venčení tak pohodlné oblečení. :D (https://www.s-fashion.cz/27-damske-teplakove-soupravy)

 2. Jaclyn Meyers
  June 25, 2017 at 16:23

  Hi!! I love your dress!! where can I get it?!?! The link below brings me to a site with just a plain green dress without the wording on the back. Who makes the “there are no rules” dress?!
  Thank you!!!!!!!!

  • June 27, 2017 at 10:33

   Hi Jaclyn, Thank you!:) It’s from Zara, bought it about 3 months ago, so I’m not sure if they still sell it:)

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.