Summer Stress


Ahooooj!

Vždycky mi lacláče připadaly jako monterky, ale nakonec jsem objevila takové, které se monterkám teda rozhodně ani vzdáleně nepodobají. Teda aspoň doufám! Je pravda, že na kalhoty s laclem bych si asi netroufla.

Anyways, v mém životě se toho teď děje tak strašně moc, že o tom všem vživotě nemůžu napsat. Stává se vám někdy, že máte tolik práce, že nevíte kam skočit dřív a místo toho, abyste byli produktivní, tak naopak se úplně seknete a jenom fňukáte, jak toho máte moc a neuděláte naopak vůbec nic? A pak se to začne kupit a máte toho ještě víc.

Tak takhle nějak se cítím teď já. Jsem poslední dobou totálně neschopná udělat cokoliv pořádně. Můžou za to asi i ty všechny cesty, protože jsem vždycky týden na cestě a dva dny v Praze. A ono se pak těžko dohání práce za týden, když na ní máte dva dny. Vlastně ani ne dva dny. Jeden. Protože první půlden, co jste doma, tak perete a vybalujete a poslední půlden musíte věnovat přípravám na další cestu:D Takže ono to cestování má taky svoje meze.

Strašně ráda bych to sem chtěla všechno napsat, co vlastně pořád dělám, ale teď nad tím tak přemýšlím a mám pocit, že nedělám vůbec nic vlastně a nemám o čem psát. Ale včera večer jsem šla spát ve 3, dneska ráno jsem vstávala v 5 a lehnout si asi ani nepůjdu, protože budu sedět za volantem do Itálie, takže asi něco těch 22 hodin dělám, ale nedokážu to vůbec dát dohromady.

A co vy, stává se vám tohle někdy?

E.

Hey guys!

I always thought that this kind of a dress looks like dungarees, but finally I found one that doesn’t really look like them. At least I hope not.

Anyways, my life is so hectic now that I can’t even write about it all. Do you ever get so busy that you don’t know what to do first and instead of being productive, you just cry about how much stuff you need to do and in the end you don’t do anything at all? And then it starts to be worse and worse and you have even more stuff to do.
So that’s pretty much I’ve been feeling lately. I’ve been totally incapable of doing anything on time. It’s probably because of all those travels. I’m on the road for a week and two days in Prague. And then it’s pretty hard to get that one-week work done in two days. Actually not even two days. One. Because the first half of the day, you are at home, unpacking and doing laundry, and the last half-day, you have to plan the next journey and pack again. So, I figured that traveling also has its limits.

I’d love to write everything I’m doing right now, but now as I think about it, I feel like I’m not doing anything at all and I have nothing to write about. But last night I went to bed at 3am, I got up at 5am this morning, and I’m not probably going to bed today, because I’m gonna be driving to Italy this night, so there has to be something in those 22 hours, but I can’t just summarize it. 

And what about you guys, does this ever happen to you?

E.


WEARING: 

Dress – Dorothy Perkins (via Zoot.cz)
Top – Can’t remember:(
Watch – Komono
Backpack – Aldo
Shoes – Reserved
Sunnies – RayBan

  

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.