Red Coat

bm3a6805

Ahoooj!

Už by bylo trapné psát o tom, že mám nový kabát, takže o tom už radši pomlčím… (ale mám nový kabát!:D). Ale zjistila jsem jednu zásadní věc:

Nezáleží na tom, kolik svetrů si pod kabát vezmeš, stejně je ti zima. 

Když si vezmu, že vlastně zima ještě ani oficiálně nezačala a já mám husí kůži už jen při pomyšlení vyjít ven z domu nebo vylézt z auta, každý den přemýšlím, co budu až do února tady v Praze dělat! Asi zmrznu.

Dnešek opět trávím ve škole, už aby byl konec! Ráno jsem stihla nechat odtáhnout moje další nepojízdné auto (!) a ještě odvézt do servisu to mamčino, kterému na dálnici náklaďák sejmul zrcátko. Ta auta jsou nějaká prokletá poslední dobou! Ještě se mi v noci zdálo, že jsem měla bouračku asi po 5 minutách, co jsem odjela z autosalonu s fungl novým autem, tak doufejme, že se nic takového zítra nestane. V pátek mám naplánovanou spontánní cestu do Drážďan, tak se na Prager Strasse těším na Pražáky:D Jo, já vím, jsem jedním z nich, takže nemůžu moc nadávat, nicméně já se vždycky v Drážďanech nevyjadřuju, aby to nikdo nepoznal, protože mi je jasné, jak tam jsme oblíbení, hahaha:)

Tak se mějte famfárově a krásný zbytek středy přeju!:)

E.

Heeeey guys! 

So it’s kinda embarrassing to write about the fact, that I have a new coat again (but I have a new coat haha), so I’m not gonna do that. But I found out one thing: 

No matter how many sweaters you wear under your coat, you’re still cold as hell. 

Thinking of the fact, that the winter hasn’t officially started yet and every time I just think about going outside, it gives me goose bumps, so I have no idea what I’m going to do the next three months in Prague. Probably freeze to death. 

Anyways, today I gotta be at school the whole day, but before that, I managed to get my car towed in the morning and also drove my mom’s car to a garage – it has it’s side mirror broken. All the cars have been somehow cursed or something recently! I even had a dream yesterday about an accident I had the minute I drove out of the showroom, so let’s hope that won’t happen tomorrow. On Friday, I’m spontaneously going to Dresden, so I can’t wait to hear the Czechs everywhere. I mean, sooo many Czech people go to Dresden before the Christmas every year, and I don’t even know why. I never talk when I’m Dresden, so the Germans can’t really tell and hate me already hahaha:) 

Alright, have a great rest of Wednesday, guys!

E.

bm3a6811 bm3a6818 bm3a6845 bm3a6854 bm3a6855 bm3a6863

WEARING: 

Coat – Zara
Sweater – Bershka
Shirt – Gant
Pants – Zara
Shoes – Adidas Originals

1807974 1892511 full_img_82673516795321731579-2adidas-superstar-slip-on-black-1024x749

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  4 comments for “Red Coat

 1. saim
  December 23, 2016 at 13:21

  Totally loving your outfit!love this post:)
  Regards.
  Walkindiscount.com

 2. December 8, 2016 at 12:47

  Krásný kabát :-)

  http://www.42stupnu.blogspot.cz

 3. Ian
  December 7, 2016 at 20:10

  Lovely coat, it must be hard to be fashionable and warm. It’s no surprise I would choose practical walking gear fleece and gortex coat! In Dresden you could always talk English then they really would take a dislike to you! 😜

 4. December 7, 2016 at 19:20

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.