Post Workout Nutrition

Takže, jelikož a tudíž.. Když se dneska zase udělalo venku tak krásně, tak jsem si řekl, že není nic lepšího, než se konečně dokopat ke článkům, který mám už dlouho v hlavě :)

Byl jsem dneska zase po týdnu rekonvalescence cvičit a úplně mě to zase nabilo energií! Trošku jsem se nad tím zamyslel a rozhodl se trošku se u téma energie zdržet. Rád bych napsal pár vět o potréninkové výživě, kterou řeší nejeden sportující člověk. Jenom bych rád podotknul na začátek, že se nebude jednat o článek zaměřený pouze na pány, kteří chtějí nabírat svalovou hmotu. Co dále budu psát, je stěžejní pro všechny zdravě sportující jedince bez výjimky.

K věci… možná, že spousta z vás se mnou nebude souhlasit, jelikož mají nejlepší informace od všech super trenérů, kteří po fitkách běhají, ALE…upřímně nepotřebuju, aby mi všichni odkývali, že to tak je, jelikož většina trenérů, co se dál vzdělává a zajímá se o výživu, tak se mnou (doufám) souhlasit bude.

Kolik z vás by mi teď na otázku, co si dá po cvičení, odpovědělo, že si dá tak maximálně protein?? Možná, že nikdo takový nebude, což je jedině dobře, ale je spousta trenérů, kteří tohle doporučují jako jedinou přípustnou možnost. Jenom upozorním, že tady neřešíme nějakou speciální výživu pro sportovce připravující se na fitness závody, tam se můžou potom samozřejmě určité věci lišit.

Teď už teda k věci. Tělo, ať už po tréninku ve fitku, běhání na páse (v lepším případě někde venku) či jakékoliv jiné fyzicky náročné aktivitě, spotřebuje spoustu energie, kterou získává nejprve ze zásob sacharidů, při dobře sestaveném tréninku pak i z tukových zásob ve vašem těle. Co je první věcí, co tělo po náročném tréninku udělá? Možná někteří tuší… snaží se doplnit zásoby využité energie. Tady přichází na řadu odpověď, co tedy hned po tréninku. Není to nic jiného, než RYCHLÉ CUKRY. ANO, čtete správně. Většina asi ví, že rychlé nebo taky jednoduché cukry se dají najít v ovoci, slazených nápojích, sladkostech, pečivu atd. Proč se jim říká rychlé? Protože se rychle vstřebají do krve a tudíž rychle doplní zásoby ztracené energie. Tělo totiž po tréninku potřebuje co nejrychleji doplnit ztracenou energii, kterou mu můžete dodat právě konzumací cukrů. Samozřejmě ideální jsou v tekuté formě, protože jakoukoliv pevnou stravu si tělo musí zase poměrně složitě rozkládat a trvá tak déle, než se živiny vstřebají. Když se nad tím, člověk zamyslí, tak je to celé docela logické :))

Proč tedy nedoporučuji bílkoviny jako první věc po tréninku? Protože bílkoviny jsou pro tělo náročné na vstřebání a i pokud použijete hydrolyzát či jakoukoliv jinou formu “rychlých” bílkovin, tak tělo, jakmile je přijme, začne složitou přeměnu bílkovin na energii, protože ta mu právě v tu chvíli chybí. Bílkoviny stačí doplnit až po cca půl hodině po tréninku, jelikož pokud si je dáte jako první “jídlo”, vyhazujete poměrně dost peněz oknem. Bílkoviny se totiž přemění na energii a do svalů tudíž nejdou. Pokud se bojíte, že jídlem po tréninku ukončíte spalovací režim těla, tak ho sice zpomalíte, ale po tréninku tělo už stejně spíše hladoví než přímo spaluje tuky.

Doporučení potréninkové stravy na závěr? Já osobně míchám klasickou glukózu, dextrózu či fruktózu s vodou. Čím větší podíl jednoduchých sacharidů, tím lépe pro vaše tělo. Poměr záleží na cílech a váze každého z vás. Pro někoho, kdo se snaží nabrat svaly, může být dávka i lehce přes 1g cukrů na 1 kg váhy. Pokud se snažíte spíš redukovat tuk a formovat postavu, postačí mnohem méně (kolem 0,5 g na 1 kg váhy). Zde ovšem záleží na každém těle a jeho metabolismu. Muž, vážící 70 kg s cílem nabírat, může tedy smíchat s vodou kolem 70 g cukru. Žena, která váží 60 kg a snaží se rýsovat, si vystačí s cca 25-30 g cukrů. Pro představu, v kusech ovoce se jedná v prvním případě cca o dva až dva a půl většího banánu, v druhém případě o banán jeden. Při redukci tuků není potřeba příjem cukrů přehánět, jde především o doplnění energetických zásob.

Pokud nechcete shánět dextrózu/fruktózu/krást cukr z cukřenky, tak můžete klidně jít do ovocného džusu. Případně ovoce jako takové také postačí, ale už zase trochu více zatěžujeme organismus. Ještě poznámka na úplný závěr: pokud rádi mlsáte, tak po tréninku je ta nejvhodnější doba, kdy si vašeho hříchu užít, jelikož tělo většinu přijatého jídla využije na doplnění energie. I tady ale je potřeba brát vše s mírou!:)

Doufám, že článek trochu pomohl a někoho třeba přiučil něco nového. Pokud se mnou někdo nesouhlasí nebo potřebuje více informaci, klidně s chutí piště… :))

V.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.