Overknees

img_6338

 

Ahoooj!

Tak tenhle týden byl jeden z nejnáročnějších za posledních pár měsíců. Přihodilo se mi takových věcí, které mi změnily život, některé v dobrém slova smyslu a některé zase v tom špatném.

Na začátku týdne jsem měla nehodu v autě a to je úplně na odpis. Někdo mě neviděl v zrcátku a najel do mě z boku a i když to nebyla moje chyba, můj milovaný Focus už nikdy jezdit nebude:( Jasně, už toho měl hodně za sebou a byl to stařík, ale měla jsem k němu citovou vazbu. Bylo to vlastně moje první auto, které jsem si sama koupila. Ne dostala od rodičů. Tehdy stálo asi 40 tisíc a pro mě na brigádě to bylo spousta peněz. Měla jsem ho ráda tak moc, že kdokoliv na něj řekl křivé slovo, dostal loktem. Nejhorší je na tom to, že jsem ho asi před dvěma týdny nechávala opravit, protože mu odešla řadící páka. A teď je po něm:( No, už koukám po novém, ale žádný nikdy nebude tak skvělý, jako byl můj 16 let starý Focus. R.I.P. :(:D

Asi před třema dnama jsem si konečně koupila nový foťák, místo mého v Benátkách utopeného, takže abych předešla tomu, že budu muset odpovídat na desítky dotazů typu: “čím fotíš?” a “co máš za foťák?”, tak třeba si někdo tenhle článek přečte a nebude se muset ptát:)

Takže, pořídila jsem si Canon 80D a k tomu stejný objektiv, jako jsem utopila – Canon 50 mm f1.4. Je to stejná třída, jako můj předchozí (Canon 70D), jen o pár let novější. Nechtělo se mi přecházet na full-frame, protože se mi doma válí asi pět objektivů a musela bych je měnit všechy kvůli jinému závitu.

No, škola vázne víc a víc. Tím, že vedu všechny ranní kruháče a ještě jeden odpolední, tak nestíhám už tuplem nic! Kdyby se vám chtělo si mnou zacvičit, tak určitě doražte ráno do Energymu! Více info o kruháčích TADY!:)

Konec týdne by neměl být tak šílený, nicméně i když je ve čtvrtek státní svátek, pracuju od rána do večera:D O víkendu mě čeká další natáčení a neděle snad odpočinková! Bože jak já se těším!
Původně jsem měla vyrazit s kamarádkou do Tater pokusit se znovu zdolat (zatím nedobytý) Kriváň, ale před pár dny tam někdo díky silnému větru a sněhu zemřel, takže jsme to odpískaly. Adrenalin zbožňuju, ale sebevrah nejsem!:D

Jo a co se mého outfitu týče, tak tuhle bundu jsem hledala snad rok a nikde nebyla ta pravá. Až teď jsem jí našla v Zaře! Taky jsem už dlouho chtěla vyzkoušet overknee boots, ale zatím jsem si na ně netroufla, takže nadkolenky & boty na podpatku jsou takový test, jestli na to vůbec mám nohy:D

A co vy? Co plánujete na státní svátek? Máte volno, nebo taky pracujete? :)

E.

Hey everyone! 

So this week has been one of the most challenging in the last few months. Many things happened to me, that changed my life. Some in a good and some in a bad way. 

At the beginning of the week I had a car accident, and my car is completely ruined. Someone didn’t see me in the mirrors and hit me from the side and even though it was not my fault, my beloved Focus will never work again :( Yeah, he was an old man, but I was emotionally attached to it. It was actually my first car that I bought for my own money. I didn’t get it from my parents. At that time it was about 40,000 CZK and for me, it was a lot of money. I liked it so much, that anyone who said a bad word about it, got hit by me. The worst thing about it is that I had it repaired about two weeks ago, since the gearshift got broken. Well, I’m now looking for a new car, but none will ever be as good as my 16-year-old Focus. RIP :( Hahaha!:)

About three days ago, I finally bought a new camera, since I drowned mine in Venice. Hoping that I would avoid those questions such as “what camera do you use?”, maybe someone will read this article and wouldn’t have to ask in the first place. 

So, I bought a Canon 80D and the same lens as I had before – Canon 50 mm f1.4. It’s the same class as my previous camera (Canon 70D), only a few years newer. I didn’t want to switch to full-frame, because I’ve got about five lenses, and I would have to sell all of those and buy new ones, since the threads are different. 

Anyways, school is getting serious as well. I don’t have time to go there at all, because I’m leading all the morning trainings and one afternoon training. If you wanted to have a workout with me, just come to Energym! More info about my circuit trainings HERE! :)

The end of the week shouldn’t be so crazy anymore, but even though it’s a public holiday on Thursday, I’m working from the morning to the evening, haha:) On Saturday, I’m shooting another episode of MM and perhaps there will be time to just chill for a while. God, how I’m looking forward to it!

And what about you? What are your plans for a national holiday? You have a day off, or maybe you work? :)
Originally, I was supposed to go to the High Tatras with my friend, where we wanted to climb (yet unconquered) Krivan, but a few days ago someone died there, because of strong wind and snow, so we cancelled it. I love adrenaline, but I’m not suicidal! Haha:) 

Oh, and concerning my outfit, I was looking for this kind of jacket maybe for a year and it has never been the right one. Until now. I found this one in Zara! Also, I wanted to try over-knee boots for a long time, but didn’t have the guts to bey them, so these over-knee socks & heels are kind of a test, if they wouldn’t look bad on me, since I don’t have the body of a model, haha:)

And what about you guys? What are your plans for the national holiday? You have a day off, or you’re working? :) 

E.

img_6336 img_6335 img_6329 img_6323 img_6322 img_6320 img_6295img_6340

WEARING: 

Jacket – Zara
Dress – Mohito
Shoes – Mohito
Overknees – H&M
Handbag – Zara

2969269800_2_1_1 1709712hmprod1607907156123-z1259893

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Post navigation

  8 comments for “Overknees

 1. Zuzi
  November 25, 2016 at 23:11

  Tenhle outfit je vskutku parádní :)

 2. natcrys
  November 18, 2016 at 16:51

  Love the whole grey/black outfit! Cute shoes.. love the jacket! :)

  Have a great weekend! :)

  YouTube | Blog: Geekette in High Heels | Instagram

 3. Ivča
  November 16, 2016 at 21:05

  Eliško, nožky na vysoké kozačky určitě máš, ale ty nadkolenky a botky na podpatku se mi líbí ještě víc. Nejsem odborník na módu a vůbec nečtu žádné blogy, ale udělala jsem výjimku, protože tvůj styl se mi moc líbí. Hodně mě to inspiruje, dík.

 4. November 16, 2016 at 19:24

 5. Ian
  November 16, 2016 at 18:39

  Hi Eliska. Really shocked and sorry to hear about your car accident. Bad news about the car but thank God you were not badly hurt.
  It was great to hear your other news. It reminded me of our chats when I was living in Prague.
  The socks look great and I suspect look better than boots would.
  Take care and keep studying! Ian

 6. Anonymous
  November 16, 2016 at 10:48

  “zrcádku” by zaslouzilo velkou opravu teda…

 7. November 16, 2016 at 10:39

  Rozhodně máš nožky na to, aby sis mohla koupit kozačky nad kolena :))

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.