On the Way to Iceland

Snímek obrazovky 2016-06-24 v 23.20.00

Ahoooj!

Tak konečně se mi podařilo dát dohromady všechny fotky z Islandu! Dohromady jsem nafotila necelých 10 000 fotek, takže to byla docela fuška se tím prohrabat a vybrat ty nejlepší. V tomhle článku bude zatím hodně povídání a málo fotek, abych všechno nejdřív vysvětlila a pak vás teprve všechny zahltila fotkami z těch nejkrásnějších míst.

Celý nápad přišel klasicky s akčními letenkami z německých Brém do Reykjavíku. Vůbec jsem na Island nechtěla, vlastně jsme s Vojtou plánovali na léto hlavně norské Lofoty, ale tu letenku jsme prostě nemohli nekoupit. Původně jsme měli být tři – já, Vojta a jeho ségra. Nakonec mi to ale nedalo a napsala jsem kamarádce Soně, která neváhala ani vteřinu a šla do toho s námi.

Když jsem necelé dva týdny před odletem rezervovala auto, naskákaly mi z toho díky ceně pronájmu pupínky na obličeji. Na Islandu jsem byla už před pěti lety a věděla jsem, že bez terénního auta se nehneme z místa, takže bylo potřeba si půjčit čtyřkolku, jejíž pronájem se rovnal ceně ojetého auta v ČR. Byli jsme na to 4, takže se to nakonec docela rozdělilo, ale pořád to byl největší výdaj. Kolem celého ostrovu totiž vede jedna silnice, nicméně pokud se člověk chce dostat i do těch méně turistických a mnohem zajímavějších míst, musí se prokousat prašnými a štěrkovými cestami, které často zahrnují i brod řekou. A to kombík fakt nezvládne, my málem utopili i Grand Vitaru, ale o tom později.

Sbalili jsme stan, krosnu, jídlo, patery ponožky a vyrazili jsme. Počasí hlásalo 10 stupňů přes den a 4 stupně v noci, a i přestože jsem měla počasí nastudované, hrubě jsem ho podcenila a tři mikiny byly málo. Neustále jsem je totiž měla všechny tři na sobě a po dvou týdnech jsem musela smrdět jako zkažená vajíčka.

I přes tu ukrutnou zimu jsme měli na počasí neuvěřitelné štěstí a ještě teď nemůžu uvěřit tomu, že nám přes den pršelo jen jednou.

Určitě vás bude zajímat, jak jsme byli spokojení se samorozkládacím stanem. Trošku jsme měli obavy, jak se na něj budou tvářit německé aerolinky, protože není zrovna skladný a nikam se nám nevešel, takže jsme ho táhli zvlášť. K našemu údivu s ním neměly žádný problém a ani jsme za něj nemuseli připlácet. A co se funkčnosti týče, tak si ani neumím představit klasický stan. Představte si, že jsou 4 stupně a vy máte do sebe zastrkávat nějaké tyčky.

Do Brém jsme dojeli autem a nechali ho na letišti. Finančně to vycházelo stejně jako kdybychom jeli do Brém autobusem, ale časově byla jízda autem o 4 hodiny kratší.

Museli jsme se vejít do 20 kg, což byl na 14 dní docela oříšek, ale nakonec se povedlo. Dokonce se nám podařilo to, že nám jídlo vystačilo úplně přesně a nakupovat jsme nemuseli ani jednou. Měli jsme s sebou vařič, bombu koupili až na místě (protože do letadla by nás s plynovou bombou samozřejmě nepustili). Dokonce jsme dostali tři poloprázdné bomby už na letišti od skupinky, která odlétala zpět domů a nestačila je spotřebovat.

Itinerář jsme plánovali tak, jako vždycky – podle fotek na Googlu a Instagramu :D Prostě jsme si našli ty nejhezčí místa, nakreslili si je do mapy a pak body spojili a udělali smysluplnou trasu. Některá místa byla jen u silnice, na jiná se muselo několik hodin škrábat do krpálu, ale všechna stála za to!

Dohromady jsme autem najeli asi 3580 km, z toho asi 2600 km po silnici a zbytek po nezpevněných cestách. Přebrodili jsme něco kolem patnácti řek a jednou jsme píchli.

Toť na začátek a roadtrip může začít! Kdyby vás cokoliv ohledně cesty zajímalo, ptejte se v komentářích, ráda všechno zodpovím! :)

A zítra už o jižním pobřeží!

Paaa,
E.

Hey guys! 

So finally I managed to go through all the photos from Iceland! Altogether I have shot almost 10 000 pics, so it was quite a work to choose the best ones & edit them. In this article there will be a lot of talking and just a few photos, because I’m gonna explain everything first, and then I’ll overload you with all the photos of the most beautiful places.

The whole idea came as usually – with a super-cheap ticket from Bremen, Germany to Reykjavik. I didn’t want to go to Iceland in the first place, we actually planned the Lofoten Islands in Norway for the summer, but we just could not resist the ticket. Originally, there was supposed to be just three of us – me, Vojta and his sister, but then I texted my friend Soňa and she didn’t hesitate for a second, haha :) 

When I was booking a car less than two weeks before the flight, I went nuts because of the rent price. I was in Iceland five years ago and I knew that we wouldn’t see what we wanted to see with a regular car, so it was necessary to rent a 4×4, which was so expensive, that we could buy a used car here in the Czech Republic. It wasn’t so bad after all, because the cost was split by the four of us, but it was still the biggest expense of the trip. There is one highway around the whole island, but since we wanted to get to the best, not so touristy places, we had to get through the gravel roads, which sometimes included crossing rivers. A classic car wouldn’t definitely manage that, even in the four-wheeled car we nearly drowned our Grand Vitara, but more about that later:) 

We packed a tent, a backpack, some food, five pairs of socks, and off we went. The weather forecast promised about 10 degrees during the day and 4 degrees at night, and even though I had studied the weather quite carefully, I grossly underestimated it and three jumpers were just not enough. I was wearing all three of them all the time, so after two weeks I had to smell like rotten eggs, hahahaha :)

Despite the cruel cold weather, we had an incredible luck and even now I can’t still believe that it rained only once through the day. 

Surely, you guys are wondering, how we were satisfied with the self-folding tent. We were a bit worried how it the German airlines would react, because due to it’s weird dimensions it wouldn’t fit into our backpacks. We were quite surprised that we didn’t have any problem with that, and we didn’t even have to pay extra for it. And as far as the functionality goes, I can’t imagine having a classic tent. That feeling, that you have to put together a tent in 4 degrees and freeze for several minutes… haha:) 

We got to Bremen by car and parked it at the airport. Concerning the money, the price was exactly the same, as if we went to Bremen by bus, but time of driving a car was about four hours shorter, which was a win.

The weight limit was 20 kg, which was quite a challenge, but we made it. We even succeeded in taking exactly the amount of food we needed for the two weeks, so we didn’t have to go grocery shopping at all. We brought a gas cooker with us and bought the gas when we arrived (because obviously you can’t have the gas on the aircraft). We even got three half-full cylinders at the airport from a group of guys who flew back home, and didn’t use them. 

We planned the itinerary as always – based on the photos from Google and Instagram, haha:) We just found the best places, put them into a map, and then connected the dots and made meaningful route. Some places were just on the road, and to get to the other ones we had to hike a bit, but it was all worth it!

Together we drove about 3580 km, of which about 2600 km were on the road and the rest on the unpaved paths. We crossed around fifteen rivers and got a flat tire once. 

So that’s the beginning and the roadtrip! If you wonder about anything not said here, feel free to ask in the comments, I will answer everything!:) 

And tomorrow, there will be an article about the south coast! Stay tuned!

Cheers,
E.

IMG_6279

IMG_6285

IMG_6288

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  23 comments for “On the Way to Iceland

 1. Lena D
  August 20, 2016 at 22:27

  Ahoj, koukám že super výlet :) my teď koupili letenky na červenec2017 za 3,8tis z Norimberka ..alepospoň máme dost času našetřit na auto :D ..ale už se moc těšíme a tvými články a fotkami se necháme inspirovat …ale mám otázku jak jste to udělali se stany na letišti? měli jste to jako další placené zavazadlo? nebo jak? chci koupit ten samorozkládací stan, ale bojím se že do krosny ho nenacpeme :/ dik tak odpověď :)

  • August 21, 2016 at 16:48

   Do krosny se nacpat nedá, to je pravda:) Na letišti s tím vůbec neměli problém a vzali nám to jako druhé zavazadlo bez příplatku. Záleží asi na každé aerolince zvlášť, ale ta naše požadovala 20 kg dohromady a bylo jí jedno jak velké zavazadlo je, nebo kolik jich je :))

 2. Monča D.
  August 20, 2016 at 16:24

  Ahojky :) snad nebude příspěvek vložen dvakrát, když jsem ho psala pod “Páju”, tak mi to tu spadlo..máš naprosto úchvatný fotky!! Ale to máš odkudkoliv :) Trochu tedy navážu na Páji dotaz – všude vypadáš skvěle, vezla sis i takový vychytávky jako suchý šampon, nějaký líčení, odličovací produkty atd.? Já s tím totiž vždycky bojuju, chci to omezit na minimum, moje představa je taková, že mi stačí zubní kartáček, univezrální krém na všechno a mýdlo, se kterým umyji i ešus :D no, nicméně moje představa se rychle zhroutí a je z toho velká kosmetická taška a to mám šampon, sprcháč a všechno stejně miniatury. Nemáš nějaký tipy, jak v tomto směru ušetřit místo a váhu, ale přitom nevypadat jako amazonka?

 3. Veronika
  August 19, 2016 at 09:23

  Eliško, super, už se těším až přečtu všechny posty. Na Islandu jsem byla před pár lety a měli jsme dost podobnou trasu jako Vy a i stejný auto :-)

 4. Káťa
  August 18, 2016 at 09:26

  Ahoj Eliško! Skvělý články o Islandu, díky za ně!
  Jedna otázka – jak jste Dokázali sbalit jídlo do báglu do letadla na 14 dní? :D balila jsem na stejnou dobu do Norska, ale to bylo do auta, takže jsem váhu fakt neřešila. Nějaká rada by byla?

  • August 18, 2016 at 09:32

   Ahoj! Haha, to dodneška taky netuším, jak se nám povedlo:D Měli jsme dost rýže, čočky a těstovin, takže ty nám ušetřily dost místa bych řekla :) No a potom takové ty instatní jídla v pytlíku, ty byly zase lehký na váhu. Měla jsem s sebou i MANU, která mi vždycky nahradila jedno jídlo. Žádnou zaručenou radu ale bohužel nemám:D

 5. Adéla
  August 16, 2016 at 16:32

  Ahooj :)
  Můžu se prosím zeptat čím fotíš? Tvoje fotky na blogu a na instagramu jsou neskutečný! :)

 6. Honza
  August 16, 2016 at 15:02

  Super, těším se na pokračování. Nikdy bych si nemyslel, že mě na “holčíčím” blogu bude bavit projíždět si cestopis.Pěkný to máš :)

 7. Simca
  August 16, 2016 at 14:23

  ahooj Eliska :) kde vsade sledujes letenky? už sa tesim na prival fotiek, na instagrame boli nádherné :)

  • August 16, 2016 at 14:43

   Koukám na cestujlevne.com, zaletsi.cz a honzovyletenky.cz :) A děkuju moc, jsem ráda, že se líbily!:)))

 8. X.
  August 16, 2016 at 13:12

  Ahoj Eliško, můžu se zeptat, do jaké částky jste se rozpočtově vlezli? Na čem jste šetřili nejvíc? A hlavně- vždycky, když se někam jede jen s batohem, co všechno jsi balila? Když cestujeme, mám největší problém právě s tímhle- táhnu spoustu věcí, který nakonec nepoužiju a až na místě zjistím, že mi spousta naopak důležitých věcí chybí…

  Díky

  X.

  • August 16, 2016 at 13:35

   Co se rozpočtu týče, původní plán byl do 20 tis./14 dní. Letenku jsme koupili asi za 5000, takže na té jsme hodně ušetřili. Vzhledem k tomu, že Island je snad nejdražší země, ve které jsem byla, tak jsme vezli veškeré jídlo s sebou. I obyčejný chleba tady stojí v přepočtu 300 Kč, o restauracích a fast-foodech nemluvě. Spali jsme v přírodě, takže asi nejvíc jsme ušetřili na ubytování. Na čem jsme naopak nešetřili bylo auto. Půjčení auta nás stálo asi 36 tis., ale jeep byla prostě nutnost, pokud člověk chce sjet z hlavní silnice a vidět i něco víc. Nakonec jsme tam každý nechal asi 25 tis., protože s některými náklady nepočítali a v původním rozpočtu nebyly zahrnuté třeba suvenýry, parkování v Reykjavíku, 3x spaní v kempu a nějaké ty dobroty v obchodě :)
   A co se věcí, které jsem měla s sebou týče, taky jsem musela doma nechat spoustu věcí, které bych si jinak vzala (třeba stativ, kteý jsem neuvěřitelně postrádala:)) Vždycky to dělám tak, že do krosny zabalím to, co je opravdu potřeba a bez čeho bychom se prostě neobešli (jako třeba fotografické vybavení, stan, spacák, karimatka, trekové boty, základní jídlo a oblečení) a potom už jen přidávám věci do váhy:)
   Papa,
   E.

 9. Kristýna
  August 16, 2016 at 05:56

  Ahoj Eli,

  spali jste celou dobu pod širákem nebo jste nocovali i v hostelech?

  Díky za odpověď :))

  • August 16, 2016 at 10:47

   Ahoj Kristýno,
   spali jsme každý den pod stanem v přírodě a třikrát v kempu, (kvůli nabití foťáků, telefonů, notebooků a sprše :)). Na Islandu se dá spát kdekoliv si najdeš místo, s výjimkou národních parků, tam se nesmí stanovat (ale pokud se dostatečně zašiješ, tak to taky nevadí:)))

   • September 7, 2016 at 21:43

    a kedze ste boli 14 dni, baterie vydrzali ? :o mne vydrzi baterka den (ked natacam)..to si ich asi musela mat vela, ci ? :D bolo tam dost kempov ale 3x ste boli len preto ze ste chceli usetrit ? boli kempy na vsetkych znamejsich miestach ? dakujem za odpovede :)

    • September 7, 2016 at 23:03

     No do foťáku mám tři náhradní baterky, ale i ty asi po 10 dnech došli, tak jsme se prostě zastavili na pár hodin v kempu a všechno dobili:) No a všechny ostatní přístroje, jako telefon nebo GoPro jsme nabíjeli v autě přes USB kabel ;) Kempy jsou snad všude, takže s tím nebyl vůbec problém:) 3x jsme spali v kempu, protože jsme se potřebovali umýt, ale kouzlo přírody nás láká mnohem víc, než přelidněné kempy :))))

 10. Pája
  August 15, 2016 at 21:48

  Já mám možná trochu blbý dotaz, ale… já prostě řeším i tohle :D Zkrátka, jak to tam je s hygienou? Jsou třeba po té jedné cestě, která na Islandu je, nějaký kempy, kde se jde osprchovat? A kam chodíte na záchod (tip, že za strom by asi v případě Islandu moc nevyšel, hádám :D)? :D
  A jinak – už se taky těším na záplavu fotek! :)

  • August 16, 2016 at 10:51

   Hahaha Pájo, vůbec to blbý dotaz není! Na záchod jsme většinou využili benzínky a v nejhorším za kámen nebo za sopku (máš pravdu, strom na Islandu široko daleko nenajdeš :D). Jih je hodně turistický, takže tam je benzínek plno, a naopak na severu jezdí po silnici jedno auto za tři hodiny, takže tam nejsou benzínky, ale zase si můžeš skočit do příkopu, protože tam živou duši nepotkáš:D
   A co se sprchování týče, upřímně jsme se myli za těch 14 dní jen třikrát :DDDD (Ale normálně v Praze takový čuně nejsem!:DDD) Spali jsme 3x v kempu, takže jsme se osprchovali tam:) Nicméně za sprchy se platí kolem 300 ISK, takže i kdybychom v kempu nespali, dá se tam jen tak přijet a osprchovat se :)

   • Monča D.
    August 20, 2016 at 16:10

    Ahojky :) naprosto úchvatný fotky!! Ale to máš odkudkoliv :) Trochu navážu na Páji dotaz – na všech fotkách vypadáš skvěle, vezla sis i takový vychytávky jako suchý šampon, nějaký líčení, odličovací produkty atd.? Já s tím totiž vždycky bojuju, chci to omezit na minimum, moje představa je taková, že mi stačí zubní kartáček, univezrální krém na všechno a mýdlo, se kterým umyji i ešus :D no, nicméně moje představa se rychle zhroutí a je z toho velká kosmetická taška a to mám šampon, sprcháč a všechno stejně miniatury. Nemáš nějaký tipy na víceúčelový vychytávky a jak v tomto směru ušetřit místo a váhu?

 11. August 15, 2016 at 20:13

  Tak se nemuzu dockat na fotky, muze to byt vazne zajimava dovolena, i kdyz asi nic pro me v lete, to si chci uzivat tepla, ale uvidime, treba me tvoje clanky presvedci, taky to tak mam, vratila jsem se z peti dni dovolene s 3000 fotkama a jak vybrat ty nejlepsi, ktery patri na blog?
  S laskou
  Sandra ze http://www.shineoffashion.com
  https://www.instagram.com/sandraslusna/

 12. Lucia
  August 15, 2016 at 18:54

  tesim sa na dalsi clanok, vdaka tvojim fotkam na instagrame je island asi mojim top prvym miestom, kam chcem najblizsie ist (a to som este nevidela fotky tu na blogu)

  • August 15, 2016 at 19:01

   To jsem ráda! Fotek bude na blogu spoooousta, už zítra! A Island nejvíc doporučuju, stoprocentně za to stojí!:))))

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.