Norwegian Road Trip PART II

Ahoj cestovatelé!

Tak jsem dala dohromady druhou část našeho roadtripu po Norsku, která nebyla o nic méně zajímavější a skvělejší než ta první.

Napadlo mě, že byste rádi viděli mapu naší trasy, abyste si uměli představit, kudy jsme jeli. Tenhle plán má těch původních 4500 km ( i s cestou z Prahy a zpět), ale nakonec jsme najeli přes 6000km, mimo jiné také proto, že jsme cestu zpátky absolvovali přes švédské Malmö a dánskou Kodaň.

Untitled

Po výletech na Preikestolen a Trolltungu jsme si chtěli dát s túrami chvilku pauzu, takže jsme byli všichni rádi, že naše další zastávka byla Bergen.
S Vojtou jsme rozpoznávali každou uličku, kterou jsme tehdy v únoru procházeli, takže bylo fajn se vrátit do míst, které už jsme znali, nicméně i tak jsme si zopakovali nejkrásnější část Bergenu, kterou je jednoznačně Bryggen. Tentokrát už nebylo -20 stupňů, takže jsme si střihli krátkou procházku po centru a došli jsme až na jejich slavný rybí trh, kde jsme si pochutnali na místní pochoutce s názvem Fiskekake

_____________________________________________________________

After the hikes to Preikestolen and Trolltunga we decided that it was about time to get some rest, so we were all excited about our next stop – Bergen

Me and Vojta were recognizing all the streets we had visited during our winter trip back in February. It was nice to come back and see some of the most interesting places of this marvelous town again. The most beautiful part is, of course, Bryggen, which we all visited in the first place. It was not so cold like last time so we spent some time in the town centre, especially the fish market with traditional “fish cakes”.

IMG_0282

IMG_0288

Po Bergenu nás čekalo několik cestovatelských dní v autě.
Projeli jsme například jednu z nejkrásnějších silnic v Norsku, nesoucí jméno Aurlandsfjellet, neboli “sněžnou cestu”, spojující Aurland s Laerdalsoyri přes horský hřeben. Dnes už mezi těmito místy vede jeden z nejdelších tunelů na světě, ale my jsme se vydali tou hezčí cestou. Na vrcholcích bylo místy i několik metrů sněhu a museli jsme si dávat velký pozor, protože jednou za čas nás překvapilo stádo ovcí, ležící přímo uprostřed silnice.
_______________________________________________

After visiting Bergen we were about to spend several days on the road more or less. 
We drove on one of the most beautiful roads in Norway – Aurlandsfjellet, known also as “snowy road”, connecting Aurland with Laerdalsoyri, climbing over the mountain range. Underneath this astonishing road goes one of the longest mountain tunnels in the world, but we decided to take the more spectacular drive. There was quite a lot of snow on the top and we had to drive carefully because of all the sheep herds lying around in the middle of the road. 

IMG_0307

IMG_0480

IMG_0477

IMG_0472

IMG_0461

IMG_0459

IMG_0452

IMG_0408

Na začátku této silnice byla moderní dřevěná vyhlídka, pod kterou jsme obdivovali Laerdalfjorden. A právě v tomhle místě se na nás počasí naštvalo a seslalo na nás ukrutnou mlhu, takže jsme z jakékoliv další vyhlídky neměli vůbec nic:D

________________________________________

After the first couple of kilometres of ascending, there was a terrifying viewpoint from a modern, wooden vista that gives you an overview of Laerdalfjorden. We did not really see too much after this point, because the weather gods got somehow angry at us and send us a dense fog to wreck the rest of our drive. 

IMG_0389

IMG_0384

IMG_0376

IMG_0375

IMG_0367

IMG_0327

IMG_0495

Cestou jsme potkali i několik ledovců, ale nikdo na naší čtyřčlenné posádky neoplýval takovou radostí, že vidí ledovec, jako já, takže mi nebylo dovoleno zastavovat a fotit, takže mám zvěčněn jen jeden jediný, a to ze stokilometrové rychlosti z okýnka auta.
__________________________________________________

Since we were driving through the mountains we spotted lot of glaciers, but no one was as much interested in taking a closer look at them as I was so I ended up only taking pictures from the car. 

IMG_0490

Dál na programu bylo jezero Lovatnet, které bylo poznat na míle daleko svojí nazelenalou barvou. I tady jsme se vydali na hodinovou procházku do údolí, odkud byly vidět všechny okolní hory a také poutní místo vraku lodi Lodalen.
________________________________________________

The next thing on the program was the Lovatnet lake, which we could recognize quite easily for its greenish color. We went to see the Lodalen ship wreck, which was about an hour round-trip. We could see the valley and all the surrounding mountains.

 IMG_0560

IMG_0551

IMG_0535

IMG_0536

IMG_0511

Večer jsme dorazili do Hellesylt, kde jsme přespali v kempu a hned ráno jsme se vydali trajektem na vyhlídkovou jízdu fjordem, nazývaným Geirangerfjorden, až do městečka Geiranger. Jízda trajektem trvala hodinu a půl a sloužila jako alternativa k zapůjčení kánoí. Jelikož pršelo, nezbylo nám nic jiného, než kánoe úplně vynechat, ale i tak jízda stála za to. Největším lákadlem byly vodopády Seven Sisters. 
______________________________________________

We arrived in Hellesylt later that night where we spent the night in a local campground and took off early in the morning. We took the tourist ferry across the famous Geirangerfjord all the way to the other end and a city, coincidentally called Geiranger. It took us over an hour and half to get to the other shore. We thought about renting some kayaks, but unfortunately the weather was not so wishing. There were multiple waterfalls falling into the fjord with the most popular one – Seven Sisters. 

 IMG_0571

IMG_0591

Od Geirangeru jsme se nekonečnýma serpentinama dostávali k další vyhlídce na fjord, která taky stála za vidění. Připomínala mi Horseshoe Bend v Utahu. Pokračovali jsme dál po jediné silnici, která v okolí byla a nestačili jsme zastavovat, jak byla příroda kolem nádherná. Další bod v našem skromném itineráři byla známá, klikatící se cesta Trollstiegen. Tahle vysokohorská část silnice je snad ta nejklikatější, co jsem kdy viděla, nicméně počasí se do té doby neumoudřilo a i tady nás postihla mlha, takže fotky úplně nevyšly. Jakmile jsme sjeli po “Trolí stezce” o něco níž, mlha se díkybohu rozpustila.

_________________________________________________
From the town of Geiranger is the only road you can take to get somewhere else. The road slithers like a snake and it is probably the road with most switchbacks I have ever seen. Not even the well-known Trollstiegen can beat this one. The views from above the fjord reminded me of the ones from Horseshoe Bend in Utah. We continued to be amazed by the nature around us and had to stop every couple of minutes to take pictures of everything. Unhappily, the fog stroke us again and we did not get a great view of the Trollstiegen road, which was impressive anyways. We were glad to see the fog go away as we descended to the bottom of the valley.

 IMG_0604

IMG_0613

IMG_0656

IMG_0655

IMG_0653

IMG_0647

IMG_0673

IMG_0677

IMG_0689

IMG_0699

IMG_0719

Dalším menším výšlapem, který jsme podnikli, byla stezka Litlefjellet, ze které měl být vidět vrch nazývaný Trollveggen neboli “Trolí zeď” v údolí Romsdalen. Vzhledem k mlze jsme ji sice neviděli v celé své kráse, ale zároveň byl zážitek o to silnější.

_______________________________________________________

The next hike we did was Litlefjellet which gave us some spectacular views on the “Troll Wall” in the valley of Romsdalen. We happened to see just a little of “the wall”, but the experience was still magical, maybe especially because of the fog following us everywhere we went.

IMG_0747

IMG_0760

Po tomhle výšlapu nás čekala už opět deštivá cesta na nejsevernější bod naší cesty, kterým bylo městečko Kristiansund. Tahle cesta se jmenuje Atlantic Road a díky několika desítkám mostů vede přímo mezi malými ostrůvky a fjordy. Kristiansund (jen tak pro zajímavost, přišlo nám úsměvné, že nejnižší bod naší cesty byl Kristiansand a nejvyšší Kristiansund) je typické norské město a pyšní se nejstarší pražírnou kávy, kterou jsme samozřejmě navštívili a odvezli si odtamtud pár balení této kávy.

______________________________________________________

After this hike we were back on the road with rain in our back, as usually…our next target was Kristiansund – the northernmost point of our trip. The road that took us to Kristiansund is called Atlantic Road and is composed of several bridges connecting little islands and fjords. Kristiansund (it’s funny that the southernmost point in Norway we visited was Kristiansand) is a typical Norwegian town divided into three islands connected by a bridge and a ferry. We visited the oldest coffee place with its own roasting room and brought back some local coffee beans.

IMG_0815

IMG_0802

IMG_0790

IMG_0787

IMG_0831

IMG_0823

No a pak jsme se vydali zpátky na jih, přes národní park Jotunheimen, Oslo, dále potom přes Švédsko a Dánsko, takže se ještě máte v poslední části na co těšit!

Užívejte léta!
____________________________________________________

After this we started heading back south, visited Jotunheimen National Park, Oslo, Sweden and Denmark so there is still couple of places left you can look forward to hearing about.

Hope you are enjoying summer!!

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  9 comments for “Norwegian Road Trip PART II

 1. Sylviezao
  April 9, 2017 at 15:27

  Boží, boží, boží. V Norsku jsem byla minulé léto a taky na roadtipu. Vidím, že jsme měli podobné trasy hihiii a tak jsem ti to teď hezky připomněla :) Krásné fotky mimochodem

 2. August 6, 2015 at 14:04

  Ježiš, ty fotky jsou božské ♥ absolutně nikdy mě tyhle severske státy nelákaly, ale díky tvým článkům svůj názor snad i začnu přehodnocovat :P

  • August 6, 2015 at 19:38

   To je ale velká škoda, já třeba považuju Norsko za nejkrásnější zemi Evropy!:))

 3. August 5, 2015 at 10:24

  Příště už bude konec? Achjo =(, škoda škoda..tohle jsem doslova hltal a rozposlal na spoustu stran a nejspíš se na příští rok podobný trip už rýsuje i u nás =)) a to jen díky tobě!!

  Michael
  http://www.ontheleaf.net

  • August 5, 2015 at 23:22

   Jejej, tolik chvály!:) Tak to děkujem moc!:))) Doufám, že bude příští rok taky patřičná dokumentace, abych mohla zavzpomínat!:))

   • August 6, 2015 at 12:38

    Ponasnažíme se..a ještě jednou velké díky =)

 4. bea
  August 5, 2015 at 09:46

  skvele fotky! je pravda ze norsko sa foti viacmenej same, ale ty si tomu dala este nieco viac

  • August 5, 2015 at 23:23

   To je pravda, cokoliv vyfotíš je úžasný:)
   Děkuji pěkně:))

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.