New In: Sorel Boots

Ahoooj!

Tak už jsem to všechno naplánovala! O víkendu razím do Mnichova a na nějaký malý výlet v okolí, ale co je důležité, je výlet v úterý! Chystám se ke Königsee, konkrétně bych tam chtěla prozkoumat jednu ledovou jeskyni, ale víc zatím nepovím, protože to sama ještě ani nevím, jak bude všechno probíhat!:)

Každopádně na moje zimní cestování jsem si pořídila nové botky, protože jsem v listopadu v Alpách zjistila, že moje gore-texové Adidasky sníh moc nezvládají. Tyhle Sorely by měly být o dost teplejší, tak jsem na ně zvědavá, jak zvládnou -10°C a sníh po kolena! :) Určitě dám vědět, jak si dařily! Docela na ně sázím, protože jestli mi nebude teplo ani v těchhle, tak už fakt nevím! :)

A co vy? Máte nějaké Sorelky? Nějaké zkušenosti? :)
Pa,
E.

Hey guys! 

So I’ve planned everything! Finally! So I’m going to Munich on the weekend and I’ll do a little trip around there, but what’s important, is the trip on Tuesday! I’m going to see this really cool ice cave, but I can’t tell you more, because I don’t even know more. I can’t even remember the name of the cave hahaha:) 

Anyways, I got these boots for my winter trips, because on my trip to the Alps in November, I figured out that my gore-tex Adidas hiking boots can’t deal with snow at all. These Sorels should be a lot more warmer, so I can’t wait to try them in -10°C and 50 cm of snow. I’ll definitely let you guys know, how they did! I’m hoping that they will be warm enough, because if they aren’t, there is not many other shoes that I could try & test.

And what about you guys? Do you own any Sorels? Any experiences?
Love,
E. 


Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.