Monarch Gastrobar

Ahoooj!

Tak jsem zase zpátky v Praze, ale ještě před tím, než se pustím do fotek z Německa, je tu jeden mini-článek z pražského tapas baru nesoucí jméno Monarch Gastrobar, kam jsem zavítala minulý týden. Byla to příjemná změna od klasické restaurace a kdo nezná nebo nikdy neměl tapas, rozhodně by mě zajít. Obecně tapas barů je v Praze strašně málo a já si pamatuju, jak jsem na tapas ujížděla ve španělské Malaze a Marbelle. Dokonce se nám podařilo vychytat večer, kdy tady hrál nějaký (evidentně rodilý) jižan na kytaru a celý večer byl opravdu příjemný. Dali jsme si chobotnice, kalamáry, hříbkové krokety a bruschettu se slaninou. A mají taky výborné víno!:)

A co vy, máte rádi tapas?:)

Anyways, do Alp jsem nakonec dneska neodjela, protože tam prší, takže jsme výlet přesunuli na polovinu února:) Mám zítra poslední zkoušku, takže se ještě drtím, ale už se nemůžu dočkat čtvrtečního rána, až se probudím s pocitem, že zkoušky už jsou všechny konečně za mnou!:) Letos to zkouškové bylo vážně nekonečné, vždycky jsem měla v polovině ledna hotovo a trajdala jsem si po světe, jak je mým zvykem. Tentokrát budu mít prázdniny jen týden a hurá zase do školy. Mám už sestavený rozvrh a díky bohu to zatím vypadá na tři poslední předměty a pak už jen magisterské státnice v květnu a můžete mi říkat paní inženýrko! :D Hahahaha:)

Tak se mějte krásně a já jdu zalehnout k učebnici! :)
Pa,
E.

Hey guysssss!

So I’m back in Prague, but before writing about Germany, here’s a mini-article from this tapas bar called Monarch Gastrobar, located here, in Prague, which I was visited last week. It was a nice change from regular restaurants and who doesn’t know or has never had tapas, I would definitely recommend trying this place. Generally there is not many tapas bars in Prague and I remember how I loved tapas back in Malaga and Marbella, Spain. Also, we even managed to be there at the time, when some Spanish guy played the guitar and the whole evening was just great. We had octopus, calamaris, mushroom croquettes and bruschettas with bacon. Oh and they’ve got an excellent wine! :)

And what about you guys, do you like tapas? :)

Anyways, I did’t leave for the Alps today, as I was supposed to, because it’s raining there, so we moved the whole trip to mid-February and we’re gonna stay longer there:) I have the last exam tomorrow, so I’m studying right now, but I can’t wait for Thursday morning, when I wake up with the feeling that all the tests & exams are finally behind me! :) this year’s exam period was endless, I’ve always had them done in mid-January and by the end of January I was already on some crazy trip. This time I only have a week off and then I have to go back to school again. But I have already set the school schedule for the next semester and thankfully it looks like I have just three more subjects to study and then there are the master’s degree examinations in May and after that, you can call me Mrs. engineer! :D Hahahaha :)

So anyways, have a great day guys and I’m going to stare at the textbook for a couple of more hours hahaa! :)
Love,
E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “Monarch Gastrobar

 1. February 4, 2017 at 20:21

  Skvělé fotky!! :)

 2. sam
  February 1, 2017 at 13:56

  So yummy:)Have a good day:)
  Regards.
  Shopafford.com

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.