Mini Dress

mn5a9469

Čauteee!

Tak tohle je nejspíš poslední letní post! Léto oficiálně skončilo:(((( Jedním slovem? Bylo neuvěřitelný! Jako každý léto přeci! A už teď se těším na další. I když zima taky není úplně špatná. Upřímně se nemůžu dočkat, až si vezmu na sebe jeden z těch patnácti kabátů, co mám na zimu připravené, hahaha:)

Anyways, co je nového? Spousta! Předvčírem jsem se vrátila z fantastických prosluněnýn Benátek, včera jsem měla přednášku na VŠE (chápete absurditu toho, že jsem přednášela na škole, na které zároveň studuju?!:D), dneska večer razím s maminkou po dlouhé době do divadla a odpoledne si jdu pro nový telefon a iPhone 7 to není! Jsem na něj strašně zvědavá, ale zatím vám ještě nepovím, co to bude, to se nechte překvapit!:) Žádné cesty zatím v nejbližší době neplánuju, ale znáte to, objeví se nějaká letenka a za týden frčím!:))) Možná by mohl klapnout Vietnam v únoru, kam nám na půl roku pláchli kamarádi, tak jsme s Vojtou přemýšleli, že bychom za nimi na dva tři týdny přijeli, ale to je ještě daleko:)

Tak krásný víkend všem,

E.

Hey everyone! 

So this is probably the last summer post this year! The summer is officially over:( To describe it using just one word? Unforgettable! I can’t wait for the next one already! Even though fall is cool too. I’m really looking forward to wearing one of my new coats I’ve bought during the last few weeks, haha:) 

Anyways, what’s new? A lot! I came back from sunny Venice the day before yesterday, I held a lecture on VSE yesterday (the feeling that you hold a lecture at the school you actually study, haha:)), I’m going to a theatre with my mom today after a really long time and before that, I’m picking up my new phone – and it’s not iPhone 7! I’m extremely curious how I’m going to get used to it, since it’s not iPhone, but I can’t tell you which one it is yet, but I’m pretty sure, you’ll be surprised. I’m not planning any trips now, but you know, a cheap flight tickets comes, and I’ll be gone just like that. However, we’re thinking about visiting Vietnam in February, where friends of ours have gone for half a year, but that’s still far away:) 

Have a great weekend guys! 

Love, 
E.

mn5a9454
mn5a9468
mn5a9456

 


WEARING: 

Dress – Asos
Shoes – Stradivarius
Hat – Accessories
Handbag – Primark

16934439506141001_2_1_15799291716234

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.