MBPFW Day 3

Ahooj!

Je tu poslední report z Fashion Weeku! Na poslední den jsem se už dostavila s berlema, ty na fotkách nejsou ale vidět, protože jsem je odhodila a dělala, jako že mi nic není:D Když se ale pořádně podíváte, zjistíte, že jeden kotník je větší než ten druhý a lehce nafialovělý. Dneska už sedím doma na gauči se sádrou na noze. Ale o tom víc až příště:)

Poslední přehlídkový den jsem zvládla Kateřinu Geislerovou a Petru Balvínovou. Nebudu tajit, že Petru Balvínovou a její tvorbu miluju, takže pro mě byla její přehlídka, stejně jako minulý rok, nejlepší ze všech. Musím ale říct, že na paty jí šlape Kateřina Geislerová, jejíž přehlídka byla letos taky skvostná! <3

Po přehlídce jsem se ještě dobelhala z Kotvy na Příkopy, kde se znovu-otevíral Lacoste Store a strávila tam s holkama další dvě hodinky:)

Na sobě jsem neměla už tak vymazlený outfit, protože jsem v něm musela jít do nemocnice (a při představě, že mi budou dělat rentgen v nějakém extravagantním modelu jsem se musela smát) a ještě na hodinu do školy. Vestu mám ze Zootu a košili i kalhoty z F&F:)

No, už teď se těším na další fashion week! Je to pro mě vždycky taková inspirace, že bych se nejraději taky hned pustila do šití! Znáte to, jak jdete na FedCup a hned si říkáte, že musíte zítra začít hrát pořádně tenis, nebo když vidíte film o Djovi, tak druhý den si nainstalujete mixovací program :D Tak takhle to já mám s fashion weekem.

Tak já jdu šít, paaa!
E.

Hey guys! 

Here’s the last report from Prague Fashion Week! I attended the last day with crutches, which you can’t see in the pictures, because I chucked them somewhere and acted like I’m completely fine. Well, if you take a closer look, you can see how swollen and purple-ish my right ankle is, haha:) Right now, I’m sitting on my couch with a cast on my leg, but more about that later:) 

The last day of fashion shows was probably the best one even though I managed to see only two shows – Katerina Geislerova and Petra Balvinova. I won’t be hiding that I adore Petra Balvinova and her designs, so her show was absolutely the best for me. But I have to admit that Katerina Geislerova is right behind her, because her show was stunning as well <3 

After the shows, I hobbled to the re-opening of Lacoste Store on “Na Prikope” street and spent another two hours with my girls there. 

I was wearing not so interesting outfit, because considering I had to wear it to the hospital (and imagining myself in a crazy outfit having an x-ray made me laugh), and school, I had to pick something normal and comfy. The vest is from Zoot and both pants & top is from F&F:) 

Well, now, when fashion week is over, I can’t wait for another one! It’s always such an inspiration for me, that it makes me wanna be a designer as well. You know that feeling when you go see a tennis championship and as you leave you’re saying to yourself that you need to start playing tennis, or when you go see a movie about a dj and you install a dj program the next day haha:) Yea, that’s how I feel about fashion week right now!

Alright guys, see yaa! 
E.

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Post navigation

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.