MBPFW Day 2

Ahoooj!

Tak mám za sebou druhý přehlídkový den pražského Fashion Weeku! A jsem stejně nadšená, jako z toho prvního!

Tentokrát jsem byla na přehlídkách Petry Ptáčkové, Jana Černého, Van Graaf Junior Talent 2017 a Chatty. Před přehládkou Chatty jsem se dokonce podívala do Mac backstage, kde se líčilo a česalo o sto šest! A která přehlídka byla nejlepší? Za mě rozhodně Van Graaf Junior Talents!

Na sobě mám růžový komplet ze Zary a dlooouho jsem se nemohla rozhodnout, co pod něj, ale nějak se mi v poslední době zalíbila kombinace vínové a růžové, takže jsem šla právě do ní. Košile je z H&M, boty jsou od Adidasu a psaníčko z Pull&Bearu.

Dneska moc výřečná taky nebudu, protože akorát sedím na Bulovce s výronem v kotníku v lepším případě, s utrženými vazy v kotníku v horším případě.

Odpoledne jsem se ještě chtěla podívat na přehlídku mojí milované Petry Balvínové, tak uvidíme, jestli odsud odejdu se sádrou nebo jen s obvazem :D

Tak ciaooo,
E.

Hey gyussss!

So another day of Prague Fashion Week took place and I’m as excited as the first day.

This time I saw fashion shows by Petra Ptackova, Jan Cerny, Van Graaf Junior Talents 2017 and Chatty. Before Chatty, I got into the Mac backstage, where they were putting make-up on the models and getting their hair done. And which fashion show was the best? Well, I liked the most Van Graaf Juniors!

I was wearing a pink combo from Zara and I couldn’t decide for a really long time what to wear with it. Lately, I fell in love with pink&burgundy combination, so I decide to try it. The shirt is from H&M, sneakers are Adidas and the furry clutch is from Pull&Bear.

I won’t be writing much today either, because I’m just sitting in a hospital right now. It might be sprained ankle (which would be the better option), or broken ankle/torn off ligaments (worse option).

This afternoon I really wanted to see the last fashion show of this fashion week – the one by Petra Balvinova, who I love to the Moon and back, so we’ll see if I can get there with a plaster and crutches or just limping, haha:) 

See yaaa, 
E.
Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  3 comments for “MBPFW Day 2

  1. March 29, 2017 at 17:47

    Woow, kombinace vínová-růžová by mě vůbec nenapadla ale vypadá to úzasně :))

  2. Klára.
    March 23, 2017 at 10:37

    Vždycky báječně sladěná! :) mám moc ráda tvoje outfity. <3

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.