Flatter Tummy in a Few Hours

Hey guys! :)
//Scroll down for Czech Version//

I’ve been asked several questions about getting a flatter tummy from food lovers that  don’t exercise. After about 30 minutes of explaining that they should go to the gym and get  a bit of exercisig, I decided to help them a little.


So is it possible to make your stomach leaner and smaller without exercising and  eating properly? The answer is YES! 

 In fact, you don’t actually loose weight, your tummy will just look flatter for a few hours,  so it’s the best solution for when you need to fit in a dress you used to wear 10  kilograms  ago.
 It is simple, you just have to skip these foods for at least a day and you are ready to go! 
1) Broccoli, cauliflower and brussel sprouts and are vegetables, and vegetable is healthy, I know, I know. But they contain some amount of fiber, which makes your tummy look more puffed. If you wanna stick with green food such this, enjoy just a small portion of it.
  
2) Artificial sweeteners and ‘diet’ stuff does not make you slimmer! It also contains ingredients that make you more gassy, such as aspartame, sucraloze, and other unrecognizable things you find on the labels of the products. So forget about diet coke or sugar-free chocolate. 
 
3) Salty foods are one of the worst things you can even touch. Stuff like potato chips, dried or canned soups, roasted nuts, popcorn or sausages are loaded with salt, which causes you to retain water and as a result of this, you look bigger and your tummy is bulged. Stay away from these as much as possible otherwise you won’t zip that dress up! 
 
4) Soda and other drinks with gas will definately fill you up with air and your stomach is going to be puffed out for a few hours. Stick with pure water, that’s the best you can do for your body anyways. 
I hope I helped at least a little, let us know your results! Happy ‘flatting’! 
Love <3, 
E.
__________________________//Czech version//___________________________________
Zdravím! 
Poslední dobou jsem se setkala s dotazy ohledně plochého bříška bez cvičení a dodržování nějaké speciální diety. Po půlhodinové přednášce, že byste měli jít do gymu a trošku se hýbat, jsem se rozhodla, že přeci jenom alespoň maličko pomůžu. 
Je tedy možné, aby vaše bříško vypadalo hubenější, plošší a zpevněnější bez jakéhokoliv posilování nebo dodržování drastických diet? Odpověď je ANO!

Vlastně touto metodou vyloženě nezhubnete, jenom bříško bude vypadat plošší už po několika hodinách, takže toho je nejlepší řešení, pokud se chystáte ven v šatech, do kterých jste se vešli před 10 kily. 
Je to jednoduché, jen se snažte vyvarovat těmto jídlům a jste tam!
1) Brokolice, květák a růžičková kapusta, uznávám, je zdravá zelenina. Ale tato obsahuje množství vlákniny, která Vás sice na nějakou dobu zasytí, ale zároveň se Vaše břicho nafoukne do nelichotivých rozměrů. Pokud ovšem jste zastánci zeleného jídla, dejte si jen malou porci. 
2) Umělá sladila a ‘light’ potraviny Vám centimetry v pase rozhodně neuberou. Těmto “umělotinám” se tělo totiž určitým způsobem brání, a to opět prostřednictvím nafouknutím bříška. Proto vynechte sladila jako aspartam, sukralózu a další nesmyslné věci, které najdete na etiketě potraviny. To tedy znamená: žádná coca-cola light a čokolády bez cukru. 
3) Slaná jídla je asi to nejhorší, čeho se vůbec můžete dotknout. Věci jako chipsy, čínské polévky, solené pražené oříšky, popkorn ale i uzeniny, jsou ve většině případů nacpané solí, která na sebe dobře váže vodu, a tedy ji v těle zadržuje. Pro Vás to opět znamena víc vody v těle čili větší objem nejen v pase. Proto se těmto potravinám co nejvíce snažte vyhnout, nebo ten zip nedopnete!:)
4) Soda a další sycené nápoje Vás stoprocentně zaplní spoustou vzduchu, který spolykáte a Vaše bříško bude opět nafouknouté a vyboulené po několik dalších hodin. Držte se čisté vody, to je nejlepší, co můžete pro své tělo vůbec kdy udělat. 
Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla, dejte vědět, jaké byly výsledky! 
Happy ‘flatting’! 
E.
Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  3 comments for “Flatter Tummy in a Few Hours

 1. Pingback: Vanessa Smith
  • July 19, 2014 at 22:59

   Hi there! Oh thank you, I’m very glad to hear that! :))
   Love,
   E.

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.