Dubai Jumeirah Beach & Burj-Al-Arab

img_3268

Ahooooj!

Krásný nový rok všem!! :))))))))))

Doufám, že vám aspoň trochu zpříjemním novoroční kocovinu novým článkem z Dubaje! Protože kdybych nemusela psát seminárku, kterou jsem měla odevzdat do včerejší půlnoci, tak přesně tohle dělám. Seděla bych doma na gauči zachumlaná do deky, poslouchala hudbu, projížděla moje oblíbené blogy a koukala na seriály.

Anyways, zpátky k Dubaji!

Už jsme byly po těch dvou dnech intenzivního procházení se obřím městem tak utahané, že jsme se rozhodly strávit nedělní dopoledne u hotelového bazénu. Díky naší hyperaktivitě jsme to vydržely asi dvě hodiny a pak jsme zase nasedly na metro a vesele zamířily do centra. Tentokrát jsme se vydaly na pláž Jumeirah Beach, odkud jsme si naplánovaly, že budeme pozorovat západ slunce za Burj-Al-Arab. Ten byl naprosto epesní!

Hey guyssss!

Happy New Year to everyone!

I hope I can make your New-Year’s-morning hangover a bit better by this new article from Dubai! If I didn’t have to write an essay for school, which was supposed to be turned in yesterday, that’s exactly what I would do – I’d be sitting on my couch, wrapped up in my blanket, listening to music, checking out my favorite bloggers’ posts and watching movies.

Anyways, back to Dubai!

We were really worn out after two days of intense walking around this huge city, that we decided just to lie at the hotel pool. Well, thanks to our hyperactivity, we did that for about two hours and then we hopped on the metro again and went to the downtown. This time, the destination was Jumeirah Beach, from where we planned on watching the sunset behind the Burj-Al-Arab. That was one of the best ideas, because the sunset was sooooo beautiful!

img_3480 img_3471 img_3462 img_3461 img_3460 img_3337 img_3330img_3504img_3539img_3555

Až za úplné tmy jsme vyrážely na procházku City Walk, kde jsme plánovaly povečeřet. Našly jsme fantastické bistro, kde měli tradiční shawarmu, takže jsme ochutnaly i místní kuchyni. Taky jsme kousek od bistra objevily moje oblíbené Krispy Kreme donaty, kterým jsem samozřejmě taky neodolala! Hahaha:)

Poznatek č. 5: V celých Emirátech OPRAVDU nenajdete nikde ani kousek vepřového. Ani v hotelu. Dokonce i k snídani jsme měli hovězí slaninu, kterou jsem nikdy předtím nejedla.

When it got dark, we decided to go for a walk at the City Walk, where we also wanted to have dinner. We found a great bistro, where they served the traditional shawarma, so we even had a chance to taste the local food! Also we bumped into Krispy Kreme doughnuts, so of course I couldn’t resist having one! Hahaha:)

Finding no. 5: You seriously won’t find any pork in the Emirates. Not even in the hotel. For breakfast we had a beef bacon, which I never had before. 

img_3586img_3571img_3560

img_3591 img_3598 img_3596

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  2 comments for “Dubai Jumeirah Beach & Burj-Al-Arab

 1. sam
  January 9, 2017 at 14:44

  Such lovely pictures, dear. You look stunning, as always.
  Regards.
  Walkindiscount.com

 2. Anonymous
  January 4, 2017 at 17:43

  Užívej si dovolenou :)

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.