Christmas Destination

Ahooooj!

Neuhádnete, co jsem včera dělala! Kromě toho, že jsem se s gumovýma rukavicema plazila asi 7 hodin po bytě a dělala snad ten největší úklid v historii mého bytu, protože jsem si pořídila novou televizi a nějak se mi nelíbilo, tak ja krásná nová super smart televize vypadá v okolí bordelu, připomínající výbuch atomové bomby. Za těch 6 let, co tam bydlím, se toho tam moc nezměnilo, a tak jsem se rozhodla nějaké věci úplně předělat, protože změna je život. Strhla jsem všechny závěsy a záclony, které později spolu s komunistickými žaluziemi nahradím roletami, vyházela asi čtyři tašky různých krámů od prošlých čínských polévek až po koberce a natřela zdi počmárané od černých kožených kabelek.

Večer jsem sedla k počítači a koupila letenky! Za odměnu. A ne jen tak nějaké! Pojedu pryč na Vánoce i Nový Rok! A letím s Emirates! Poprvé v životě poletím s Emirates! Přesnou destinaci si zatím nechám pro sebe, ale řeknu vám alespoň to, že letím 26 hodin s přestupem v Dubaji. A v cílové destinaci bude lezení po horách, vlastně se pokusím vylézt zatím na nejvyšší horu v mém životě, ale tentokrát bude i moře! A ne jen tak nějaké. Tyrkysové. S bílým pískem. Nejvyšší teplotu odhaduju na cca 35°C, nejnižší pak na -15°C. Teď jsem vám to trochu zamotala, co? :D

Tak co, už máte nějaké tipy? :)))

E.

Ahooooj!

Guess what I did yesterday! Apart from the fact that I was doing a big cleaning of my apartment for about 7 hours, perhaps the biggest cleaning in my apartment’s history, because I bought a new TV and I didn’t like how the new beautiful super-smart TV looked like around the mess, reminding an explosion of an atomic bomb. I’ve been living there for 6 years and I haven’t done any big changes till yesterday, so I decided to do a complete remake. I tore off all the curtains that I’ll later replace with roller blinds, threw out about four bags of stuff from expired Chinese soups to carpets, and painted the walls, messed up from my black leather handbags. 

In the evening, I sat down, turned on my laptop and bought some flight tickets! As a reward. And not just ordinary ones! I’m going away for Christmas and New Year! And I’m flying with Emirates! For the first time in my life I’m gonna fly with Emirates! I’ll leave the exact destination for myself, but I’ll tell you guys, at least, that I’m gonna be flying 26 hours with a transfer in Dubai. And in the destination I’m gonna climb the mountains, actually I’m gonna try to climb the highest mountain so far, as well as hang out on a beach. With turquoise water. And white sand. 

So guys, do you have any guesses yet? 

E.


WEARING: 

Coat – H&M
Pants – H&M
T-hirt – Karl Lagerfeld
Shoes – Puma
Handbag – Save My Bag

    

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  15 comments for “Christmas Destination

 1. Míša
  November 1, 2017 at 10:39

  Takže Tanzanie?

 2. P.
  October 26, 2017 at 21:05

  To more žeby Zanzibar? :)

 3. October 25, 2017 at 10:41

  Troufám si říct, že by to mohla být nějaká Indonésie a třeba ostrov Kalimantan :)

 4. Tracy Sheffield
  October 25, 2017 at 03:41

  Sounds like you are going where Mike and I are going next year, to the top of Kilimanjaro

  • October 25, 2017 at 13:04

   Hahahaha, you’re the first one to get it right, Tracy! :)))))))

 5. Anonymous
  October 24, 2017 at 17:36

  Fiji?

 6. Anonymous
  October 24, 2017 at 14:29

  papua new guinea:))?

 7. Anonymous
  October 24, 2017 at 13:33

  Malajsie? :)

 8. Pete
  October 24, 2017 at 07:32

  NZ?

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.