Black Unicorn

Ahooooj!

Takže prosimvás, tyhle šaty jsou homemade, navštívila mě totiž kreativita a já vyhrabala staré kousky, které jsem neměla dlouho na sobě a zkusila z nich něco vytvořit. Ta šifonová transparentní část je kousek, který jsem sehnala v sekáči za 10 Kč. Je to velikost 42, takže v tom plavu jako ryba v moři a je to vlastně takový kardigan na knoflíky, takže jsem si vzala staré obyčejné krátké bavlněné šaty a přes ně přehodila tenhle hadr, do kterého jsem se zabalila a převázala ho pevně páskem, aby držel zapnutý. Horní část jsem zašila do takového roláku a rukávy založila spínacíma špendlíkama. Pak už stačilo jen odvést pozornost od nedokonalostí (a mého křivého šití) oranžovými doplňky a voilá! :) Co na to říkáte?

Tohle vytváření nových kousků ze starých mě strašně baví, ale trošku mi v tom chybí kreativita, nicméně sekáč je na to úplně ideální, protože aspoň si nezkazíte svoje oblečení a občas tam seženete suprové kousky! :)

Krásný čtvrtek přeji!

E.

Hey everyone! 

So, this dress is 100% homemade. Creativity visited me at home and I dug old pieces that I haven’t worn for a long time and tried to make something out of them. That chiffon transparent part is a piece I got in a secondhand for 10 CZK. It’s actually like a cardigan, size 42, so it’s a bit too big. I took an old plain short cotton dress and put this chiffon cardigan over it. I wrapped it around me and put a belt on it, so it would stay on me. I put the top of it in such a turtleneck and rolled the sleeves. Then all I had to do was draw attention from the imperfections (and my crooked stitching) with orange accessories and voilá! :) What do you guys think?:) 

It’s a great thing to create new clothes from the old ones, but I’m not creative enough to do so all the time, but secondhands are absolutely perfect for this, because you don’t mess your favorite clothes and sometimes you get pretty awesome pieces there!:) 

Have a wonderful Thursday!

E.

WEARING:

Dress – Secondhand (resewed)
Belt – can’t remember:(
Handbag – Karl Lagerfeld
Shoes – Asos
Sunglasses – RayBan

   

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Post navigation

  3 comments for “Black Unicorn

  1. Piedra++
    September 15, 2017 at 17:28

    Je to moc pěkné a chytré. 😃 Mohu se zeptat na nějaké doporučení na sekáče? Asi chodím do těch špatných. 😏

  2. August 26, 2017 at 21:04

    Vypadá to prostě úžasně! :)

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.