Basics & Random

Ahooj!

Poslední dobou jsem si strašně oblíbila hnědou. Nevím proč. Každopádně jí tahám pořád. Jedna věc mě ale neskutečně vytáčí. Že každá hnědá a béžová je úplně jiná. Vždycky mám pocit, že mi bude klobouk ladit s kabátem a pak na denním světle zjistím, že jsem se o deset odstínů netrefila. Třeba ty šaty, co mám na sobě vypadaly večer doma barevně ÚPLNĚ stejně, jako kabát. Chápete to?!

Mimochodem důvod, proč jsem v mínus deseti stupních najednou začala nosit sukně je ten, že se nevejdu do JEDINÝCH kalhot. Ale pracuju na tom. Včera jsem cvičila do čtvrt na dvanáct, protože jsem to dřív prostě nestihla.

Anyways, dneska ani výjimečně nemám o čem psát. Napadají mě jen strašně random věci, které se se sebou vůbec nesouvisí.

Začala jsem poslouchat rap. Hlavně na tréninkách. Třeba tenhle song úplně žeru. Ze zoufalství při zkouškovém jsem se zpaměti naučila Hands Bloody od Mikolase Josefa, tak kdybyste mě chtěli slyšet zpívat, tak stačí napsat.

Možná v pátek pojedu na Slovensko na Kriváň. Na ten Fatranský, ne na ten ve Vysokých Tatrách. Jsou totiž dva. Na tom ve Vysokých Tatrách je -22°C. To bych asi nedala.

Ještě mi chybí tři zkoušky, ale letos jsem zkouškové vůbec nevychytala. Mám samé trojky a jednu jsem dokonce neudělala. Mám toho asi moc a na školu není čas. Krom toho jsem vždycky měla zkouškové hotové do 15.1., letos mám poslední zkoušku ještě 1.2.

Včera jsem byla s mamkou nakupovat a strašně jsem jí vynadala, že chodí oblíkaná jak hastroš, takže jsem jí vnutila skinny jeans a koženou bundu a strašně prokoukla.

Noo.. Dneska je to ode mě asi všechno, já se pádím zase učit!
Pa,
E.

Hey guys! 

I’ve developed a taste for brown color. I don’t know why. But I wear it all the times. There is one thing, that can really make me mad. Every brown or nude is different. There is so many shades! I always think, that my hat would match my coat, but by daylight, I find out, that I was about 10 shades wrong. Like this dress. It looked EXACTLY the same color as my coat back home in the evening. I’d say “What the hell?!?!”

By the way, the reason why I started wearing summer dresses in winter, is that NONE of my pants fit me. But I’m working on it. Yesterday I was working out till 11:15pm because that was the only time I could do it. No excuses. 

Anyways, there is nothing to write about today. There are several things that come to my mind, but they’re so random. 

I started listening to rap again. Especially during my workouts. Like this song is awesome! Also, as I was desperate during my finals, I learned all the lyrics of Hands Bloody by Mikolas Josef, so in case you want to hear me sing, just let me know. 

Also, I might go to Slovakia on Friday to climb Krivan. The one in Mala Fatra, not the one in High Tatras. There are actually two of them. There is -22°C at the one in High Tatras. I’m not doing that. 

I still have three more exams to go. This year I didn’t do well at all. I got all C’s and I even failed one. I guess there is too much to do and too little time for school. I’ve been always done by January 15th, but my last exam this year is on February 1st. 

I did some shopping with my mom yesterday and I chewed her our for not caring about what she wears, so I made her buy skinny jeans and a leather jacket. She is a star now! 

Well, that’s all I wanted to say & I’ll get back to my studies again.
Love, 
E.


WEARING: 

Coat – Boohoo
Sweater – Zoot.cz
Shoes – Zara
Bag – Chanel
Hat – Accessories 
Dress – H&M
Overknees – H&M 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

  1 comment for “Basics & Random

  1. January 23, 2017 at 18:59

    Já mám taky poslední zkoušku 1.2, tak držím palce! :)

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.