Adidas Supernova Glide Boost Testing

IMG_2082

Ahoj sportovci!

Víte, že vám může špatná běžecká obuv zničit nohy? Proto je potřeba dbát kromě designu i na funkčnost! Měla jsem tu možnost si na vlastní kůži vyzkoušet nové běžecké boty Adidas Supernova Glide Boost 7 a pod vedením běžeckého trenéra si v nich zaběhat pár kilometrů po Praze.
Celá akce začínala v holešovickém running mallu, kde jsme měli možnost si vyšetřit došlap při běhu na speciálním běžeckém pásu a podle toho si vybrat ty správné boty na sport. Sama vím, že se mi propadají kotníky dovnitř, což může být docela problém, takže pokud jste na tom stejně a chcete sportovat, určitě byste měli tohle centrum navštívit a nechat si poradit. Na počítači byl vidět rozdíl došlapu v mých špatných teniskách (vlevo) a teniskách, které napravují tenhle pronační došlap (vpravo).
Po vybrání těch správných Glide Boostů jsme vyběhli směr Letná, kde jsme po cestě zvládli jak protažení, tak spoustu různých běhových cvičení. A jaké jsou dojmy z Glide Boostů?
Kromě toho, že mi srovnaly moje křivé nohy, dávám plus bod za větrání, noha v nich totiž vážně dýchá. Jsou také neuvěřitelně lehké a zároveň měkké.
Pokud patříte mezi ty nadšence, kteří s nástupem pěkného počasí vyběhnou, určitě si nechte poradit se správným výběrem, křivé nohy nechce nikdo :))))) Glide Boosty se dělají v několika variantách podle došlapu, takže si určitě vyberete.
Mějte se,
E.

_______________________________________________________

Hey there my sports people!

Did you know that running shoes can ruin your feet?? Well, they can! And that is why you should not care only about design but also functionality! I had the opportunity to test out the new Adidas Supernova Glide Boost 7 running couple kilometers around Prague,

The event started at the Adidas Running Mall in Holešovice, where went through a foot-landing test on equipped treadmill, after which we got a suggestion on what running shoe to choose and why will that help us. I had already known that my I don’t have the correct shoes to improve my ankles that tend to supinate which can be quite a problem. So if you have the same problem as I do make sure to visit the Running Mall and get an advice as well as I did. You can see the difference between the shoes I use regularly (left side of the picture) and the ones that were suggested to me after the test.

After getting the right Glide Boosts we went for a run to Letná Park where we also received some advice on stretching and whole lot of new running exercises you can do to either improve your current situation or just start with running. And what is my opinion on Glide Boost shoes??

There is several reasons why I really enjoyed running with them on. Couple of them are that they helped me to improve the landing of my feet, my feet could actually breathe while wearing them, and they were also very light and soft at the same time.

If you are one of the running enthusiasts and you haven’t had your shoes cleared for proper use I think it’s about time to visit these guys:))))) If you happen to need Glide Boosts you can get them in many different landing variations and colors, which also helps.

Run safe and keep your feet save!:)

E.

IMG_2110

IMG_2119

IMG_2132

IMG_2138

IMG_2200

IMG_2189

IMG_2174

IMG_2164

IMG_2141

 

 

WEARING: 

B34821_01_standard

 

 

Spread The Love!Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someoneShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUponShare on Reddit

Leave a Reply

Or

Your email address will not be published.